Umowa o zarządzanie. Menedżer z dodatkowymi świadczeniami (opublikowano w Rzeczpospolitej, 30.08.2017 r.)

13:13, 30.08.2017 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Różnorodność treści kontraktów menedżerskich powoduje, że skutki dla członka zarządu w rozliczeniach podatkowych i ZUS powinny być zawsze oceniane indywidualnie. Księgowi powinni analizować postanowienia umowy, przepisy i interpretacje.

Umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem stanowi jedną z możliwych form zatrudnienia członka zarządu w spółce kapitałowej. Umowy o świadczenie usług zarządzania niejednokrotnie przewidują, że zarządzający, poza podstawowym wynagrodzeniem, ma prawo jeszcze do innych świadczeń. Najczęściej członkowi zarządu należy się zwrot kosztów podróży służbowych, zwrot kosztów za szkolenia, seminaria czy konferencje oraz zagwarantowane ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej członka zarządu.

Biura rachunkowe i służby finansowo-księgowe w odniesieniu do wszystkich przewidzianych umową dodatkowych świadczeń muszą analizować i oceniać ich skutki. Na gruncie CIT należy ocenić możliwość zaliczenia ich w koszty podatkowe. Przy rozliczeniach PIT trzeba ustalić, które ze świadczeń są zwolnione z opodatkowania, a które należy doliczyć do przychodów zarządzającego. Z kolei dla potrzeb ZUS należy zweryfikować, które świadczenia mogą stanowić podstawę wymiaru obowiązkowych składek społecznych.

Z uwagi na różnorodność stanów faktycznych oraz możliwie różną treść postanowień umów o zarządzanie zawieranych z członkami zarządu, skutki poszczególnych świadczeń dla zarządzającego, zarówno w PIT, jak i rozliczeniach ZUS, powinny być zawsze oceniane indywidualnie, na podstawie obowiązujących przepisów prawa, jak i treści zawartej umowy (kontraktu menedżerskiego).

Dodatkowe świadczenia dla menedżera, takie jak zwrot kosztów podroży, ubezpieczenie OC, czy zwrot za szkolenia i konferencje, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w zarządzanych podmiotach ponoszących tego rodzaju wydatki, jeśli są one przewidziane w umowie o zarządzanie oraz są wydatkami ponoszonymi przez spółki w celu uzyskania przychodów. Innymi słowy, dla zaliczenia ich do kosztów podatkowych konieczne jest spełnienie dyspozycji art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, czyli wykazanie ich związku z przychodami spółek, które ponoszą tego rodzaju koszty.

 

Opublikowano w Rzeczpospolitej, dn. 30.08.2017 r. (Umowa o zarządzanie. Menedżer z dodatkowymi świadczeniami)

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl