Wychodząc z Estońskiego CIT nie trzeba płacić podatku
Zakończenie opodatkowania w formie estońskiego CIT nie powoduje automatycznie obowiązku zapłaty podatku od zysków wygenerowanych w latach opodatkowania Ecit i zatrzymanych na kapitale zapasowym lub rezerwowym.
Potwierdzenie powyższego jest interpretacja z dnia 4 października 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0111-KDWB.4010.69.2023.2.AZE.
W przedmiotowej interpretacji podatnik zapytał: Czy po zakończeniu opodatkowania Ryczałtem, będzie zobowiązany do zapłaty Ryczałtu z tytułu zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania Ryczałtem i w tym okresie przeznaczonego na podstawie uchwały wspólników Spółki na jej kapitał zapasowy dopiero z chwilą jego rozdysponowania?
Przepisy ustawy o CIT wskazują, że co do zasady przedmiotem opodatkowania jest wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub, na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);
Natomiast w sytuacji „wyjścia” z modelu estońskiego, zastosowanie znajdują uregulowania z art. 28h ust. 3 ustawy o CIT. Jak czytamy podatnik, który zakończył opodatkowanie ryczałtem i osiągnął dochód z tytułu zysku netto oraz nie dokonał jednorazowego rozliczenia ryczałtu od tego dochodu w sposób, o którym mowa w art. 28t ust. 2, stosuje przepisy niniejszego rozdziału w zakresie rozdysponowanego dochodu z tytułu zysku netto do dnia, w którym suma wszystkich należnych ryczałtów od rozdysponowanego dochodu z tytułu zysku netto osiągnie wartość odpowiadającą kwocie należnego ryczałtu od dochodu z tytułu zysku netto.
W powyższym zakresie kluczowe jest ustalenie rozumienia użytego przez ustawodawcę sfomułowania „rozdysponowany dochód”. Zgodnie z definicją zawartą w art. 28c pkt 5 ustawy o CIT, ilekroć mowa o rozdysponowanym dochodzie z tytułu zysku netto - oznacza to część dochodu z tytułu zysku netto, która została przeznaczona do dystrybucji w jakiejkolwiek formie, w tym do wypłaty wspólnikom, na pokrycie strat powstałych w okresie innym niż okres opodatkowania ryczałtem, na wypłatę wynagrodzeń związanych z udziałami, na podwyższenie kapitału zakładowego.
W przypadku redystrybucji zysku – termin zapłaty podatku upływa - z końcem trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym dokonano w całości lub w części wypłaty tego dochodu lub rozdysponowano nim w jakiejkolwiek innej formie.
Wnioskodawca omawianej interpretacji indywidualnej wskazał, że jego zdaniem w sytuacji podjęcia decyzji o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek nie musi opodatkować niewypłaconego zysku wygenerowanego już w momencie rezygnacji z tej formy opodatkowania. Zdaniem Spółki nawet po wyjściu z Ryczałtu, zysk z tego okresu będzie mógł być opodatkowany w momencie jego faktycznej redystrybucji.
Organ podatkowy uznał stanowisko podatnika za prawidłowe.
Wnioski:
1. W tracie opodatkowania estońskim CIT opodatkowaniu podlegają zyski, które finalnie na bieżąco trafiają do konsumpcji wspólników , np. w postaci dywidendy.
2. Po zakończeniu estońskiego CIT– zyski zgromadzone z okresu opodatkowania ryczałtem na kapitale zapasowym, czy rezerwowym – nie podlegają automatycznie (przy wyjściu) opodatkowaniu. Opodatkowanie pojawi się dopiero na etapie redystrybucji tych zysków do wspólnika. Redystrybucji rozumianej jako przeznaczenie zysku w jakiejkolwiek formie, w tym do wypłaty wspólnikom lub na pokrycie strat powstałych w okresie innym niż okres opodatkowania ryczałtem, na wypłatę wynagrodzeń związanych z udziałami lub na podwyższenie kapitału zakładowego.