Zasady rozliczania strat podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych

10:54, 01.10.2024 dr Grzegorz Matysek - doradca podatkowy

Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W kilku jednak wyjątkowych przypadkach przedmiotem opodatkowania jest przychód (chodzi tu m.in. o osiągane na terytorium RP przez nierezydentów przychody z odsetek, należności licencyjnych, niektórych usług, osiągane przez rezydentów dywidendy od polskich spółek, przychody objęte podatkiem od przychodów z budynków). 

Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może:

  • 1) obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty, albo
  • 2) obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5 mln zł, nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty.

Podatnik rozliczając stratę podatkową (w obrębie danego źródła) oraz kierując się interesem ekonomicznym, może dokonać swobodnego wyboru, według jakich zasad będzie rozliczał stratę (według pkt 1, czy 2). Przy czym dodać należy, że ww. pkt 2 ma zastosowanie wyłącznie do strat powstałych począwszy od roku podatkowego rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2018 r. 

Choć zasady rozliczania strat wydają się być precyzyjnie określone, to jednak w praktyce mogą budzić pewne wątpliwości. Dla lepszego zobrazowania zasad rozliczania strat podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych, przyjrzyjmy się przykładowi. 

Przykład

Należy pamiętać, że przy ustalaniu podstawy opodatkowania nie uwzględnia się m.in. strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych - w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki będącej podatnikiem CIT w inną tego rodzaju spółkę. 

Na uwadze należy również mieć to, że podatnik w związku czynnościami restrukturyzacyjnymi może w pewnym momencie utracić prawo do odliczania „swoich” wcześniej poniesionych strat. Taka sytuacja ma miejsce wówczas, gdy podatnik przejął inny podmiot lub nabył przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w tym w drodze wkładu niepieniężnego, lub otrzymał wkład pieniężny, za który nabył przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w wyniku czego:

  • przedmiot faktycznie prowadzonej przez podatnika podstawowej działalności gospodarczej po takim przejęciu lub nabyciu, w całości albo w części jest inny niż przedmiot faktycznie prowadzonej przez podatnika podstawowej działalności przed takim przejęciem lub nabyciem, lub
  • co najmniej 25% udziałów (akcji) podatnika posiada podmiot lub podmioty, które na dzień kończący rok podatkowy, w którym podatnik poniósł taką stratę, praw takich nie posiadały.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl