Zbiorczy certyfikat rezydencji akceptowany przez polskie organy podatkowe

12:01, 21.07.2025 Julia Kowalska - doradca podatkowy

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że forma certyfikatu rezydencji podatkowej wystawionego przez zagraniczny organ podatkowy zależy od przepisów wewnętrznych kraju rezydencji podatnika.

Oznacza to, że polskie organy podatkowe muszą uznać również zbiorcze certyfikaty rezydencji (dokumenty potwierdzające rezydencję podatkową wielu podmiotów), jeżeli ich wydawanie przewiduje prawo państwa wystawiającego taki dokument.

Powyższe zostało stwierdzone w interpretacji indywidualnej z dnia 20 maja 2025 r. (sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.282.2025.1.NM). Wnioskodawca, będący polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, należy do międzynarodowej grupy kapitałowej. Spółka (Spółka matka), która jest jedynym udziałowcem Wnioskodawcy, została utworzona zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz jest podmiotem transparentnym podatkowo. Oznacza to, iż w kraju swojej siedziby, spółka ta nie jest podatnikiem podatku dochodowego, a jej dochody podlegają opodatkowaniu na poziomie wspólników uznanych za podatników podatku dochodowego. Podatnikami podatku dochodowego od dochodów uzyskiwanych przez Spółkę matkę są osoby fizyczne lub trusty należące do osób fizycznych, którzy są rezydentami podatkowymi Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Wnioskodawca wypłacił oraz miał zamiar wypłacić w przyszłości odsetki na rzecz zagranicznego podmiotu – spółki z siedzibą w Stanach Zjednoczonych (Pożyczkodawca).

Pożyczkodawca, podobnie jak Spółka matka, jest spółką z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, która zgodnie z prawem obowiązującym w USA jest podmiotem transparentnym podatkowo. Jedynym udziałowcem Pożyczkodawcy jest Spółka matka. W związku z powyższym, podatnikami podatku dochodowego od dochodów uzyskiwanych przez Pożyczkodawcę są osoby fizyczne będące wspólnikami Spółki matki.

Powyższe ustalenia zostały przez Wnioskodawcę potwierdzone poprzez uzyskanie kopii zbiorczego certyfikatu rezydencji wystawionego przez władze podatkowe USA na rzecz Spółki matki. Zbiorczy certyfikat rezydencji wskazywał wszystkich wspólników Spółki matki będących podatnikami podatku dochodowego oraz poświadczał, że wymienione na nim osoby fizyczne lub trusty należące do osób fizycznych byli rezydentami podatkowymi USA w 2023 r.

W związku z dokonaną płatnością odsetek, Wnioskodawca zastosował zwolnienie odsetek z opodatkowania podatkiem u źródła na podstawie art. 12 ust. 1 Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską i USA.

Wnioskodawca wystąpił do Dyrektora KIS z pytaniem, czy może uznać otrzymany zbiorczy certyfikat rezydencji podatkowej za ważny dokument potwierdzający miejsce rezydencji podatkowej podmiotów zagranicznych. W szczególności podatnik pytał, czy taki certyfikat będzie wystarczającym dokumentem do zastosowania zwolnienia z pobrania podatku u źródła na podstawie Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską i USA oraz przepisów ustawy o PIT.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej interpretacji zgodził się z Wnioskodawcą, że w myśl art. 5a pkt 21 ustawy o PIT certyfikat rezydencji oznacza zaświadczenie o miejscu zamieszkania podatnika dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca zamieszkania podatnika. Stwierdził, że w odniesieniu do płatności odsetek dokonywanych przez Wnioskodawcę na rzecz Pożyczkodawcy, podatnikami podatku dochodowego będą osoby fizyczne - rezydenci podatkowi USA. W konsekwencji Wnioskodawca, jako płatnik, aby móc zastosować postanowienia art. 12 ust. 1 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską i USA, powinien uzyskać certyfikat rezydencji od tych osób fizycznych.

Dyrektor KIS potwierdził, że decydujące znaczenie dla formy i zakresu wystawianego certyfikatu rezydencji mają przepisy wewnętrzne państwa rezydencji podatnika.

W związku z powyższym, jeżeli zgodnie z przepisami wewnętrznymi danego państwa, właściwy organ podatkowy może wydać certyfikat rezydencji podatkowej, który dotyczy więcej niż jednego podatnika, a z jego treści wynika, że wszystkie wymienione w nim podmioty mają miejsce zamieszkania lub siedzibę dla celów podatkowych w tym kraju, to polski organ podatkowy powinien zaakceptować taki dokument jako certyfikat rezydencji.

Dyrektor KIS zgodził się z podatnikiem, że zbiorczy certyfikat rezydencji, jaki przedstawiła polska spółka, może stanowić podstawę zastosowania zwolnienia z podatku u źródła wynikającego z umowy polsko-amerykańskiej.

Tym samym interpretacja potwierdziła, że polscy płatnicy mogą bez przeszkód korzystać ze zbiorczych certyfikatów rezydencji, jeżeli są one zgodne z prawem państwa wydającego dokument oraz spełniają podstawowe wymogi przewidziane w polskiej ustawie podatkowej.

        Kontakt:
        Julia Kowalska
        j.kowalska@doradca.lublin.pl
        tel. 81 532 23 75 w. 357

 

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

polityka prywatności pliki cookies projekt i realizacja ibif.pl