Zwolnienie od podatku PIT sprzedaży nieruchomości rolnej

11:29, 18.05.2023 Katarzyna Jastrzębska

Sprzedaż nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego dokonana przed upływem 5 lat od nabycia nie powoduje obowiązku zapłaty podatku, przy zastrzeżeniu, że nabywca nie zmienił przeznaczenia gruntu rolnego.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej wydanej dnia 4 maja 2023r. (0113-KDIPT2-2.4011.190.2023.2.EC), odniósł się do kwestii skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego dochodów ze sprzedaży nieruchomości rolnej przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.  Czytamy w niej, że jeżeli sprzedawane grunty w momencie ich sprzedaży stanowią bądź wchodzą w skład gospodarstwa rolnego oraz nie utracą swojego rolniczego charakteru w wyniku zmiany właściciela to podatnik nie będzie zobowiązany do opodatkowania dochodu uzyskanego z tej sprzedaży nawet jeśli od nabycia minęło mniej niż 5 lat.

Z wnioskiem o interpretację wystąpiła osoba fizyczna, która w 2020 r. nabyła w drodze darowizny ziemię rolną, niezabudowaną. Nieruchomość została nabyta z zamiarem sadzenia choinek, ale ze względu na wysokie koszty i okres pandemii plany podatnika nie doszły do skutku. Nieruchomość była wykorzystywana rolniczo i wchodziła w skład gospodarstwa rolnego, w rozumieniu ustawy o podatku rolnym. W dniu 27 kwietnia 2022 r. podatnik sprzedał bratu z własnego gospodarstwa rolnego przedmiotową nieruchomość. W umowie sprzedaży wskazano, że jest to ziemia rolna, nie zawarto dodatkowo oświadczenia, że nabywca dokonuje nabycia przedmiotowej nieruchomości w celu prowadzenia lub powiększenia gospodarstwa rolnego bądź produkcji rolniczej. Po sprzedaży nieruchomości nie nastąpiło wyłączenie przedmiotowego gruntu z użytkowania rolniczego, polegające na przekształceniu sposobu użytkowania łączącego się ze zmianą dotychczasowego przeznaczenia gruntu, czyli rolnego. Podatnik, zwrócił się do Dyrektora KIS z prośbą o potwierdzenie, czy dochód uzyskany z tak przeprowadzonej transakcji sprzedaży nieruchomości rolnej może skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem wnioskodawcy zawarta umowa sprzedaży oraz okoliczności faktyczne pozwalają stwierdzić, iż spełnia on wszelkie kryteria ustawowe do zastosowania zwolnienia.

Z powyższym stanowiskiem zgodził się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Odpłatne zbycie nieruchomości rolnej nabytej w drodze darowizny w 2020 r., stanowi dla podatnika źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż sprzedaż tej nieruchomości nastąpiła przed upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło jej nabycie. Jednocześnie, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia nieruchomości, ich części lub udziału w nieruchomościach, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia gruntów, które w związku z tym odpłatnym zbyciem utraciły charakter rolny”.

Powyższy przepis zwalnia przychody uzyskane z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, ich części lub udziału w nieruchomościach, wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, jeśli grunty stanowiące to gospodarstwo rolne w związku z odpłatnym zbyciem nie utraciły charakteru rolnego. Z kolei, gospodarstwem rolnym według definicji ustawowej zawartej w ustawie o podatku rolnym jest “obszar gruntów, o których mowa w art. 1 (tj. gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza), o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.”

W związku z faktem, iż zbywający prowadzi gospodarstwo rolne, zaś nabywca nie zmienił charakteru użytkowania nieruchomości Dyrektor KIS stwierdził, iż na podatniku nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego, jak również złożenia deklaracji PIT-39 w związku ze sprzedażą nieruchomości rolnej bratu.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl