Sprawozdanie finansowe ? wystarczy podpis jednego członka zarządu

09:03, 10.11.2021 Natalia Ołówko

Na podpis prezydenta czeka uchwalona przez Sejm ustawa z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z jednym z jej założeń, sprawozdania za 2021 rok będą mogły być podpisane już tylko przez jednego z członków zarządu.

Ustawa, która ma być wyrazem dążenia do zachowania jednolitości w obszarze sprawozdawczości i rewizji finansowej oraz ma stanowić odpowiedź na rozwiązania przewidziane w prawie europejskim, wprowadza m.in. zmiany dot. formatu sprawozdań finansowych oraz rozszerza zakres działania Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego w formie elektronicznej.

Znaczne ułatwienie, przewidziane w uchwalonej ustawie, stanowić będzie możliwość podpisu sprawozdania finansowego tylko przez jednego członka zarządu.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy o rachunkowości sprawozdanie finansowe podpisuje osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, oraz kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – wszyscy członkowie tego organu. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy, takie rozwiązanie powodowało liczne problemy o charakterze organizacyjnym i technicznym, zwłaszcza w przypadku, gdy członków organu wieloosobowego było kilku lub kilkunastu i używali oni różnego rodzaju podpisów elektronicznych.

Jak stanowi ustawa zmieniająca, zgodnie z nowymi regulacjami sprawozdanie finansowe mają podpisywać: „osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – wszyscy członkowie tego organu albo co najmniej jedna osoba wchodząca w skład tego organu (…)”.

W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że możliwość podpisu sprawozdania przez jedną osobę wchodzącą w skład organu będzie istniała, o ile pozostałe osoby wchodzące w skład tego organu złożą oświadczenia, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie (lub odmowy złożenia takich oświadczeń – równoznaczne z  odmową podpisania sprawozdania i wymagające pisemnego uzasadnienia). Złożenie oświadczenia ma mieć taki sam skutek prawny, jak złożenie podpisu pod sprawozdaniem. Oświadczenia te mają być dołączane do sprawozdania finansowego.

Powyższe rozwiązania będą miały zastosowanie także do innych niż sprawozdanie finansowe sprawozdań (skonsolidowanego sprawozdania finansowego, sprawozdania z działalności, sprawozdania z działalności grupy kapitałowej, sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznej oraz skonsolidowanego sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznej).

Zmiany dot. podpisywania sprawozdań wpłyną również na brzmienie art. 27 ust. 2 ustawy o CIT (przepis dot. obowiązków wobec Szefa KAS nakładanych na podatników obowiązanych do sporządzenia sprawozdania finansowego, a niewpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS) - zmiana ma dotyczyć w szczególności obowiązku składania Szefowi KAS określonych dokumentów: odmowy podpisania sprawozdania finansowego, oświadczenia składanego przez osoby wchodzące w skład organu wieloosobowego o spełnianiu przez sprawozdanie finansowe wymagań przewidzianych ustawą oraz odmowy złożenia tego oświadczenia. Ponadto w celu ujednolicenia z art. 69 ust. 1 ustawy o rachunkowości wydłuża się termin na złożenie sprawozdania do Szefa KAS do 15 dni (obecnie jest to 10 dni).

Powyższe regulacje dot. podpisywania sprawozdań mają wejść w życie od 1 stycznia 2022 r., co ma na celu umożliwienie stosowania przepisów dotyczących ułatwień w podpisywaniu sprawozdań finansowych za okres sprawozdawczy, dla którego dzień bilansowy przypada najpóźniej 31 grudnia 2021 r., a więc przede wszystkim do sprawozdań finansowych za rok obrotowy 2021.

Z pełnym tekstem ustawy zmieniającej można zapoznać się tutaj.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl