Kurs waluty stosowany do przeliczenia zbiorczej faktury korygującej wartość WNT (Rachunkowość, luty 2021 r.)
Jaki kurs waluty obcej dla celów VAT oraz podatku dochodowego zastosować do przeliczenia wartości korekty na złote? Czy powinniśmy przyjąć średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej, czy taki sam kurs waluty obcej, jaki został zastosowany przy rozliczeniu transakcji pierwotnej (w tym przypadku kilka kursów)?
Ani ustawa o VAT, ani ustawy o podatku dochodowym nie regulują wprost kwestii, jaki kurs waluty obcej należy zastosować w odniesieniu do faktur korygujących.
Przeliczenie dla celów VAT
W ustawie o VAT moment, na który należy ustalić kurs właściwy do przeliczenia w odniesieniu do kwoty zobowiązania podatkowego wyrażonego w walucie obcej, reguluje art. 31a. W myśl jego ust. 1: W przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.
Pełny tekst artykułu opublikowano w miesięczniku Rachunkowość, luty 2021 r. (Kurs waluty stosowany do przeliczenia zbiorczej faktury korygującej wartość WNT)