Moment powstania obowiązku podatkowego VAT w przypadku opłaty rezerwacji hotelowych poprzez pośrednika

12:49, 19.08.2024 Olga Lisiecka

W bieżącym miesiącu, Dyrektor KIS zajął stanowisko w zakresie problematyki istotnej z punktu widzenia przedsiębiorców działających w branży hotelarskiej, którzy zapewniają klientom możliwość rezerwacji swoich usług poprzez systemy obsługiwane przez pośredników.

Spółka wnioskująca o wydanie interpretacji indywidualnej, w celu pozyskiwania klientów, współpracuje z pośrednikiem, który za pomocą dedykowanej platformy internetowej umożliwia użytkownikom rezerwację i opłatę usług hotelowych. Dokonywane w ten sposób płatności trafiają na rachunek bankowy pośrednika, który następnie (po potrąceniu swojej prowizji) przekazuje je Spółce. Przed otrzymaniem należnych środków, Spółka świadcząca usługi hotelowe, nie ma do nich dostępu.

Okoliczność dokonywania przez klientów płatności za rezerwacje hotelowe poprzez pośrednika skutkowała powstaniem, po stronie Spółki, wątpliwości w zakresie prawidłowego ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego na gruncie VAT.

Stanowisko wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki, obowiązek podatkowy VAT powstaje dopiero w momencie otrzymania od pośrednika na jej rachunek bankowy należnych środków pieniężnych. Wnioskodawca argumentuje, że do momentu otrzymania niniejszych środków nie spełniają one przesłanki definitywności – co w jego ocenie, niezbędne jest do uznania ich za zaliczkę podlegającą opodatkowaniu VAT. Spółka podkreśla także, że nie ma swobody dysponowania środkami znajdującymi się na rachunku bankowym pośrednika.

Odpowiedź organu:

Dyrektor KIS uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe, wskazując, że wpłacane przez klientów opłaty za rezerwację dotyczą konkretnej usługi hotelowej, a więc usługi znanej z miejsca i warunków jej wykonania, terminu pobytu i zapewnianych świadczeń. Zatem opłata rezerwacyjna, która wpłacana jest na konto pośrednika, dotyczy faktycznego wykonanie usługi w obiekcie hotelowym przez Spółkę – co pozwala traktować ją jako zaliczkę w rozumieniu art. 19a ust. 8 ustawy o VAT.

Oznacza to, że otrzymana przed wykonaniem usługi zapłata (nawet jeśli dokonana jest na rachunek pośrednika) powoduje powstanie obowiązku podatkowego VAT w momencie otrzymania całości lub części zapłaty.

Podsumowując, podatnicy prowadzący działalność hotelarską i korzystający z systemów rezerwacyjnych dostarczanych przez pośredników muszą mieć na uwadze, że obowiązek podatkowy VAT powstaje już w momencie dokonania przez klienta przelewu opłaty rezerwacyjnej na rachunek bankowy pośrednika (tj. w momencie faktycznego zakupu usług), a nie w momencie przekazania ww. środków przez pośrednika na rzecz Spółki (co w ocenie organu pozostaje zdarzeniem wyłącznie technicznym i neutralnym podatkowo, z uwagi na to, że pomiędzy Spółką a pośrednikiem, nie dochodzi do sprzedaży).

(Interpretacja indywidualna z dnia 2 sierpnia 2024 r., znak: 0114-KDIP1-3.4012.371.2024.1.LM)

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

polityka prywatności pliki cookies projekt i realizacja ibif.pl