Moment rozliczenia korekt ?in minus? przy WDT oraz eksporcie
W odniesieniu do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz eksportu towarów, przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, nie przewidują szczególnych, odrębnych uregulowań nawiązujących do zasad rozliczania faktur korygujących powodujących zmniejszenie podstawy opodatkowania.
Również w takich rodzajach transakcji zastosowanie znajdują przepisy art. 29a ust. 13-15 ustawy o VAT. Na podstawie ich treści, co do zasady, korekty in minus ujmuje się w okresie, w którym wystawiona została faktura korygująca – tj. w rozliczeniu „na bieżąco”. Niemniej przepisy te sprawiają w praktyce wiele trudności z uwagi na to, że nie stanowią kompletnego katalogu przyczyn prowadzących do zmniejszenia podstawy opodatkowania i nie odnoszą się bezpośrednio do transakcji WDT, czy też eksportu.
Szczególnie problematyczne się błędy skutkujące obniżeniem podstawy opodatkowania i koniecznością wystawienia faktury korygującej, które powstawały już w momencie wystawienia faktury pierwotnej tj. w sytuacjach niewymienionych w art. 29a ust. 10 pkt 1-3 , na przykład gdy omyłkowo zawyżona została cena towaru na fakturze pierwotnej.
Rozwiązaniem powyższych wątpliwości może jednakże okazać się obszerne stanowisko organu podatkowego zaprezentowane w interpretacji indywidualnej z dnia 30 maja 2023 r. znak: 0114-KDIP1-2.4012.533.2018.10.MC, w której Dyrektor KIS wyjaśnia:
„Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą między innymi ustalenia w rozliczeniu, za który miesiąc winien wykazać korektę podstawy opodatkowania z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz eksportu towarów wynikającą z faktur korygujących (…) in minus w związku ze zmianą cen (…).
Odnosząc się do niniejszych wątpliwości Wnioskodawcy wskazać należy, że w światle cytowanych przepisów ustawy dla ustalenia podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz eksportu towarów stosuje się odpowiednio ogólne zasady ustalania podstawy opodatkowania. Wskazać należy, że faktury korygujące można generalnie podzielić na te, które powodują zmniejszenie podstawy opodatkowania oraz te, które wywołują skutki odwrotne, tj. w wyniku ich wystawienia wartość podstawy opodatkowania ulega podwyższeniu. Termin rozliczenia korekty (…) eksportu towarów niezależnie czy powoduje zmniejszenie podstawy opodatkowania, czy też podwyższenie podstawy opodatkowania uzależniony jest od okoliczności, które spowodowały powstanie korekty.
W przypadku faktury korygującej (powodującej zmniejszenie, jak również zwiększenie podstawy opodatkowania) wystawianej w celu naprawienia błędu, który spowodował zaniżenie wartości podstawy opodatkowania wykazanego w pierwotnej fakturze np. błąd rachunkowy, zaniżenie/zawyżenie wartości sprzedaży (przyczyna o charakterze pierwotnym), korektę należy ująć w okresie rozliczeniowym, w którym ujęto daną transakcję (w którym powstał obowiązek podatkowy) na podstawie pierwotnie wystawionej faktury.
Natomiast w przypadku faktury korygującej (powodującej zmniejszenie, jak również zwiększenie podstawy opodatkowania) wystawianej z przyczyn o charakterze wtórnym, które nie istniały w momencie wystawienia faktury pierwotnej i których powstanie nie jest uzależnione od błędu, który spowodował zaniżenie wartości podstawy opodatkowania wykazanego w pierwotnej fakturze, korektę należy ująć w okresie rozliczeniowym, w którym powstała przyczyna korekty.”
W świetle powyższego, uznać należy, że jeżeli w pierwotnym rozliczeniu dokumentującym wewnątrzwspólnotową dostawę towarów czy też eksport towarów zaistniał błąd skutkujący zawyżeniem podstawy opodatkowania (np. omyłkowo zawyżona cena towaru na fakturze pierwotnej), to prawidłowym działaniem po stronie wystawcy faktury korygującej in minus powinno być ujęcie korekty w deklaracji za okres, w którym powstała przyczyna jej wystawienia tj. pod datą wystawienia faktury pierwotnej (korekta wstecz).
Stanowisko zaprezentowane w interpretacji indywidualnej z dnia 30 maja 2023 r. znak: 0114-KDIP1-2.4012.533.2018.10.MC.