Najem lokalu mieszkalnego wskazanego w CEIDG jako adres do doręczeń dla JDG a zwolnienie z VAT
Indywidualna interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 kwietnia 2025 r. (sygn. 0111-KDIB3-1.4012.126.2025.1.KO) potwierdza, że wynajem lokalu mieszkalnego będzie zwolniony z VAT również, gdy najemca wskazał w CEIDG adres wynajmowanego lokalu jako adres do doręczeń dla swojej działalności gospodarczej.
Organ uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe, podkreślając, iż samo wskazanie adresu do doręczeń nie wpływa na cel mieszkaniowy najmu, o ile w lokalu faktycznie nie jest prowadzona działalność gospodarcza.
Interpretacja dotyczyła stanu faktycznego, w którym osoba fizyczna będąca czynnym podatnikiem VAT zawarła z prywatnym najemcą umowę najmu lokalu o charakterze mieszkalnym. Umowa przewidywała wyłączne użytkowanie lokalu w celach mieszkaniowych oraz zakazywała prowadzenia w nim działalności gospodarczej lub umieszczania siedziby jakiejkolwiek organizacji. Najemca, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą pod innym adresem, wskazał wynajmowany lokal w CEIDG jedynie jako adres do doręczeń. Wątpliwości wynajmującego dotyczyły konsekwencji podatkowych takiego wpisu, w szczególności możliwości utrzymania zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT.
Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe.
Zwolnienie wskazane wyżej ma zatem charakter przedmiotowo-podmiotowy i wymaga łącznego spełnienia przesłanek dotyczących charakteru lokalu, celu najmu oraz świadczenia usługi na własny rachunek wynajmującego.
W analizowanym przypadku organ uznał, iż wszystkie warunki zostały spełnione: lokal posiada charakter mieszkalny, strony zobowiązały się do wykorzystania go wyłącznie w celach mieszkaniowych, a usługa realizowana jest na rachunek wynajmującego.
Tym samym samo wskazanie adresu wynajmowanego mieszkania jako adresu do doręczeń dla JDG zgodnie ze stanowiskiem zaprezentowanym w omawianej interpretacji nie oznacza wykorzystania lokalu do prowadzenia działalności gospodarczej i nie pozbawia najmu charakteru mieszkaniowego.
W konsekwencji Dyrektor KIS potwierdził prawidłowość stanowiska składającego wniosek, uznając, że czynność najmu w całości korzysta ze zwolnienia z VAT.
Organ zaznaczył przy tym, że ochrona wynikająca z interpretacji przysługuje wyłącznie przy zachowaniu stanu faktycznego zgodnego z opisem zawartym we wniosku. W razie ustalenia, iż w lokalu jednak prowadzono działalność, interpretacja nie wywoła skutków prawnych.
Kontakt:
Natalia Ołówko-Przydatek
n.olowko@doradca.lublin.pl
tel. 81 532 23 75 w. 345