Obowiązek podatkowy przy usługach powtarzalnych (transport)
W interpretacji indywidualnej z dnia 2 sierpnia 2024 r. (sygn. 0114-KDIP1-2.4012.286.2024.1.JO) Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku powtarzalnych usług transportowych, świadczonych stale na podstawie umowy przewidującej rozliczenia okresowe, momentem wykonania usługi, a w konsekwencji również powstania obowiązku podatkowego w VAT może być ostatni dzień umówionego okresu rozliczeniowego.
Problem dotyczył kwestii ustalenia dla celów VAT momentu wykonania usług transportowych w okolicznościach, w których są one świadczone w oparciu o umowę przewidującą dużą częstotliwość i stałą gotowość do ich wykonywania oraz rozliczenia za okresy miesięczne. Wnioskodawca sformułował pytanie odnoszące się do możliwości zastosowania w takim przypadku art. 19a ust. 3 ustawy o VAT i uznania, że usługi te są wykonane każdorazowo z końcem umówionego okresu rozliczeniowego (a nie pojedynczego transportu).
Organ interpretujący potwierdzając i uzasadniają taką możliwość, doszedł do wniosku, że „jako sprzedaż ciągłą można uznać każdą usługę, która jest stale w fazie wykonywania, co oznacza, że wykonywana jest nieprzerwanie przez czas trwania umowy, i w której jednoznacznie można określić jedynie moment rozpoczęcia jej świadczenia, natomiast moment jej zakończenia rozumianego jako definitywne wykonanie, nie jest z góry określony. Jest on wyznaczony przez datę obowiązywania umowy między kontrahentami.”