Obowiązek zapłaty VAT z tytułu WNT środka transportu
Zakup towaru w ramach WNT wiąże się z obowiązkiem rozliczenia VAT należnego z tego tytułu oraz z prawem do odliczenia tego podatku, w zakresie, w jakim zakup jest dedykowany działalności opodatkowanej VAT, odpowiednio w deklaracji składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy od WDT.
Ponadto w przypadku WNT, którego przedmiotem jest nowy środek transportu lub inny środek transportu, który ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, jest użytkowany na terytorium kraju, pojawia się dodatkowy obowiązek. Przy WNT środka transportu, o którym mowa wyżej, podatnik jest zobowiązany złożyć informację VAT-23 oraz zapłacić kwotę podatku VAT związanego z WNT, w terminie 14 dni od postania obowiązku podatkowego. Kwota zapłaconego podatku pomniejsza VAT należny w okresie, w którym powstał obowiązek podatkowy od WNT.
Samo rozliczenie oraz zadeklarowanie zdarzenia nie wydają się być problematyczne. W praktyce jednak mogą pojawić się wątpliwości dotyczące kwalifikacji danego towaru jako środka transportu dla celów informacji VAT-23, gdyż obejmuje ono nie tyko pojazdy. Pamiętać należy, że pojęcie środków transportu należy tutaj rozumieć zgodnie z brzmieniem 2 pkt 10 ustawy o VAT oraz definicja wynikającą z rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) z dnia 15 marca 2011 r. (rozporządzenie wykonawcze 282/2011). Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym 282/2011, pojęcie środków transportu obejmuje pojazdy, mechaniczne lub inne, a także innego rodzaju wyposażenie i urządzenia służące do przewozu osób lub rzeczy z miejsca na miejsce, w tym przeznaczone do ciągnięcia, przesuwania lub pchania przez pojazdy, i zasadniczo zaprojektowane oraz faktycznie nadające się do wykorzystania w celu transportu.
Środkami transportu są w szczególności:
a) pojazdy lądowe, takie jak samochody, motocykle, rowery, trójkołowce oraz pojazdy turystyczne;
b) przyczepy i naczepy;
c) wagony kolejowe;
d) statki;
e) statki powietrzne;
f) pojazdy dostosowane specjalnie do przewozu osób chorych lub rannych;
g) ciągniki i inne pojazdy rolnicze;
h) pojazdy o napędzie mechanicznym lub elektrycznym przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.
Do środków transportu nie zalicza się pojazdów trwale unieruchomionych ani kontenerów. Z powyższego wynika, iż środkiem transportu, przy którego WNT należy złożyć informację VAT-23 oraz zapłacić podatek, obejmuje zarówno pojazdy, jak też inne urządzenia i wyposażenie przeznaczone do przewozu ludzi lub towarów z miejsca na miejsce.
W kwestii kwalifikacji urządzenia, którego działanie de facto powoduje przemieszczenie towarów, z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidulnej wystąpił podatnik, który nabył w ramach WNT ładowarkę teleskopową. Dyrektor KIS, w stanowisku z dnia 4 sierpnia 2023 r. (sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.413.2023.2.PRP ), potwierdził, że nie jest to nabycie środka transportu, gdyż ładowarka nie jest pojazdem oraz równocześnie nie służy do przewozu. Jej podstawową funkcją jest bowiem przesypywanie, a mobilność sprowadza się do załadunku i rozładunku kruszywa.