Od września nie każda zaliczka wymaga potwierdzenia fakturą
W myśl obowiązujących przepisów ustawy o VAT, w przypadku, gdy dana transakcja powinna zostać potwierdzenia obowiązkową fakturą, z pewnymi wyjątkami, udokumentowania fakturą wymaga również zaliczka (tutaj rozumiana jako każda postać wcześniejszej zapłaty), otrzymana na poczet takiej transakcji.
Wymóg potwierdzenia zaliczki fakturą nie jest bezwzględny. Od pierwszego września br. nowe uregulowania ustawy o VAT (art. 106b ust. 1a i ust. 1b) pozwalają na odstąpienie od wystawienia odrębnej faktury zaliczkowej i potwierdzenie sprzedaży „jedną” fakturą końcową w sytuacji, w której płatność (otrzymanie całości lub część zapłaty) dotyczy czynności zrealizowanych w miesiącu jej otrzymania. Uproszczenie może zostać zastosowane jedynie do transakcji, przy których fakturę wystawia się w ogólnym terminie do 15 dnia następnego miesiąca. Na dotychczasowych zasadach faktury zaliczkowe będą musiały zostać wystawiane w przypadkach, w których terminy wystawienia faktur są określone w art. 106i ust. 3-8 ustawy o VAT, tj. m.in. przy usługach budowlanych.
Faktura końcowa obejmująca zaliczkę powinna dodatkowo zawierać informację o dacie i kwocie otrzymanej wcześniejszej zapłaty.
Rezygnując z wystawienia faktury zaliczkowej należy zwrócić szczególną uwagę na transakcje w walutach obcych, przy których przeliczenie podstawy opodatkowania i kwoty podatku musi nastąpić wg kursu waluty właściwego dla VAT, czyli z reguły ustalanego w odniesieniu do obowiązku podatkowego. W praktyce, bez względu na to, czy zostanie wystawiona faktura zaliczkowa, czy jedynie końcowa, oznacza to konieczność przeliczenia kwoty zaliczki odpowiednio wg kursu właściwego dla tej zaliczki, a przy częściowych płatnościach - przeliczenie jednej faktury końcowej wg. kilku różnych kursów danej waluty.