Opodatkowanie VAT-marża przy sprzedaży środka trwałego

11:00, 21.05.2024 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Przy opodatkowaniu w procedurze VAT-marża podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest marża uzyskana na sprzedaży towaru używanego, rozumiana jako różnica pomiędzy kwotą nabycia a kwotą sprzedaży towaru, pomniejszona o kwotę zawartego w niej należnego VAT.

Oznacza to, że w przypadku sprzedaży za cenę niższą od kwoty nabycia nie wystąpi należny podatek VAT do zapłaty. Zastosowanie tego rozwiązania wymaga spełnienia szeregu przesłanek, a mianowicie dotyczy wyłącznie nabytych przez podatnika towarów używanych, w celu ich odsprzedaży, od osób bądź w wyniku transakcji określonych w przepisach (tj. zakup od nie-podatników, w ramach transakcji zwolnionych z VAT albo w systemie VAT-marża).

Identyfikacja sposobu nabycia towaru zwykle nie nastręcza większych wątpliwości, w przeciwieństwie do ustalenia przesłanki „nabycia w celu odsprzedaży”. Pojawia się tutaj bowiem pytanie, czy fakt używania towaru dla własnych potrzeb przekreśla możliwość opodatkowania jego sprzedaży w systemie VAT-marża. W tym zakresie utrzymuje się korzystna dla podatników linia interpretacyjna, której przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 9 maja 2024 r. (sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.171.2024.2.MK). Pismo to dotyczy przypadku, w którym podatnik dokonał sprzedaży  sprzedaż środka trwałego w postaci samochodu, nabytego przez niego jako używany od osoby fizycznej na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Głównym przeznaczeniem samochodu było używanie go w działalności gospodarczej, przy czym podatnik zakładał jego późniejszą sprzedaż. W odniesieniu do takiego stanu faktycznego organ potwierdził, że wnioskodawca postąpił prawidłowo opodatkowując sprzedaż przedmiotowego samochodu w systemie VAT marża, ponieważ:

  • samochód był towarem używanym w rozumieniu art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT,
  • został nabyty od osoby wymienionej w art. 120 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT,
  • wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług,
  • samochód został nabyty przy założeniu jego dalszej odsprzedaży, po wykorzystaniu w działalności.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl