Przejazd autostradą opodatkowany w VAT tam gdzie autostrada
Dla krajowego podatnika VAT nabycie usług wykonanych przez zagranicznego usługodawcę z zasady oznacza obowiązek rozliczenia VAT należnego z tytułu importu usług niezależnie od tego, gdzie fizycznie były świadczone.
Są jednak pewne odstępstwa. I tak na podstawie art. 28e ustawy o VAT, usługi związane z nieruchomościami podlegają opodatkowaniu w miejscu położenia nieruchomości, z którymi są związane.
Jak wskazał Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 15 lipca 2025 r. (sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.640.2025.1.PRP) do kategorii usług związanych z nieruchomościami zalicza się prawo do przejazdu/korzystania z danej drogi. Jak czytamy w powołanym piśmie „Ustawodawca określając w art. 28e powołanej ustawy, miejsce świadczenia dla usług związanych z nieruchomościami objął tą regulacją także usługi w zakresie użytkowania i używania nieruchomości, do których należy również zaliczyć przejazdy drogami (autostradami). Sprzedaż winiet zagranicznych jest sprzedażą usługi prawa przejazdu po ściśle określonych drogach, tj. prawa dostępu korzystania (użytkowania) konkretnej nieruchomości (drogi). Zatem w odniesieniu do powyższych przepisów w przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowanie art. 28e ustawy. W związku z powyższym, miejscem świadczenia i opodatkowania ww. usługi, tj. prawa przejazdu po określonych drogach (które znajdują się poza terytorium Polski) niezależnie od tego dla jakiego podmiotu jest wykonywana - w myśl ww. art. 28e ustawy - jest miejsce na terenie którego położona jest nieruchomość”.
Powyższe oznacza, że opłaty za przejazd zagraniczną autostradą czy drogą są obciążone odpowiednio zagranicznym VAT i z ich tytułu nie rozlicza się importu usług w Polsce.
Kontakt:
Anna Mełgieś
a.melgies@doradca.lublin.pl
tel. 81 532 23 75 w. 344