Rozliczenie zaliczkowanego WNT
Przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą wystawiania faktury przez dostawcę, nie później niż 15 dnia następnego miesiąca po dostawie.
Dla rozliczeń podatku bez znaczenia pozostają wcześniejsze płatności dokonywane na rzecz dostawcy, nawet wówczas, gdy dostawca potwierdzi je fakturami zaliczkowymi.
Tym samym w przypadku zaliczkowanych WNT rozliczenie podatku VAT powinno nastąpić pod datą wystawienia faktury dokumentującej dostawę i tak ustalony obowiązek podatkowy obejmuje pełną podstawę opodatkowania z tytułu danego WNT.
Powyższe potwierdził Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 8 kwietnia 2024 r., sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.890.2023.2.KT, cyt.: „Należy w tym miejscu zauważyć, że w przypadku otrzymania faktury zaliczkowej z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia u polskiego podatnika nie powstaje obowiązek podatkowy. (…) W konsekwencji, obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy o VAT z chwilą wystawienia faktury przez Dostawcę, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokona dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Natomiast w przypadku gdy Dostawca nie wystawi faktury przed upływem 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokona dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, obowiązek podatkowy powstaje z upływem 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokona dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia.”