Sprzedaż samochodu wykupionego prywatnie z leasingu a VAT

07:45, 24.04.2023 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Na gruncie podatku od towarów i usług opodatkowaniu podlegają czynności stanowiące odpłatne dostawy towarów oraz odpłatne świadczenie usług, jak i określone działania darmowe, realizowane przez podatnika działającego w takim charakterze.

Osoba fizyczna, będąca przedsiębiorcą, czy też nim nie będąca, w stosunku do obszaru swojej prywatnej aktywności, jak i majątku prywatnego, nie występuje w roli podatnika VAT i nie rozlicza tego podatku.

Kwestia rozdzielenia sfery działalności gospodarczej od prywatnej nie zawsze jest prosta i każdorazowo wymaga oceny konkretnej sytuacji. Tutaj analizie poddajmy przypadek wykupu samochodu leasingowanego w ramach działalności gospodarczej (leasing operacyjny) oraz późniejszą sprzedaż tego pojazdu. Oceniając skutki tego zdarzenia należy mieć na uwadze, ze używanie pojazdu na podstawie umowy leasingowej oraz wykup tego pojazdu, stanowią dwie odrębne czynności. Tym samym fakt leasingowania auta w ramach działalności, jak również otrzymanie faktury „wykupowej” z danymi firmy, nie przesądza o jego dalszym przeznaczeniu. Oczywiście, jeżeli nabyty (wykupiony) samochód ma nadal służyć opodatkowanej działalności gospodarczej, to czynność ta daje prawo do odliczenia podatku naliczonego - z uwzględnieniem ograniczeń dotyczących pojazdów samochodowych. Odpowiednio też, późniejsza sprzedaż, darowanie albo wycofanie z majątku firmy samochodu, przy nabyciu którego wystąpiło prawo do odliczenia podatku naliczonego, będzie opodatkowane VAT w całości.

Odmiennie należy ocenić sytuację, gdy nabycie samochodu w wyniku wykupu następuje na potrzeby prywatne dotychczas leasingującego go przedsiębiorcy. Zakup samochodu na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą, skoro samochód nie będzie wykorzystywany w tej działalności, nie generuje prawa do odliczenia podatku naliczonego. Skutkiem powyższego, późniejsza sprzedaż samochodu, jako majątku prywatnego, nie będzie rodziła obowiązku rozliczenia VAT należnego.

Takie podejście znajduje potwierdzenie w jednolitej linii interpretacyjnej organów podatkowych. Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 kwietnia 2023 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.102.2023.3.AMA, czytamy, cyt.:

„Jak wynika z okoliczności sprawy, samochód osobowy został po zakończeniu umowy leasingu wykupiony przez Pana na cele prywatne i nie będzie wykorzystywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (tj. nie odliczył Pan podatku naliczonego w związku z wykupem pojazdu, jak również nie planuje Pan uwzględniać w ramach kosztów działalności gospodarczej kosztów eksploatacji samochodu po jego wykupie).

Sprzedaż przez Pana samochodu stanowić będzie zatem zwykłe wykonywanie prawa własności. Tym samym, będzie Pan zbywać samochód, stanowiący Pana majątek prywatny, korzystając z przysługującego Panu prawa do rozporządzania własnym majątkiem. Skutkiem tego, zamierzona czynność nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.”

Uwaga - wyłączenie opodatkowania VAT przy sprzedaży samochodu wykupionego „prywatnie” nie znajduje odzwierciedlenia w uregulowaniach ustawy o podatku dochodowym. Przeciwnie, na gruncie przepisów ustawy o podatku PIT odpłatne zbycie samochodu wykupionego z leasingu na cele prywatne, przed upływem 6 lat od jego wykupu każdorazowo będzie generowało opodatkowany przychód z działalności gospodarczej.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl