WNT z tytułu zakupów z zagranicznym VAT
Zakup towaru w innym państwie członkowskim UE oraz jego przywóz do Polski, w przypadku gdy te czynności są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, rodzi z zasady obowiązek rozliczenia należnego podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT).
Nie jest przy tym ważne, czy dostawca po swojej stronie zakwalifikował sprzedaż jako WDT, czy rozliczył z jej tytułu podatek w swoim kraju, wystawiając fakturę z kwotą VAT.
W tym drugim przypadku, tj. gdy dostawca rozliczy zagraniczny VAT z tytułu dostawy stanowiącej u nabywcy WNT na terytorium Polski, pojawiają się wątpliwości dotyczące zaraportowania takiego WNT w JPK_VAT oraz informacji podsumowującej VAT-UE.
Do powyższej kwestii odniósł się Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 15 lutego 2023 r. sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.790.2022.2.AM. Sprawa dotyczyła zakupu towarów od dostawcy niemieckiego, który, jako podatnik niezarejestrowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych wystawił fakturę z niemieckim podatkiem VAT.
W powołanej interpretacji organ potwierdził, że krajowa Spółka, która te towary nabyła i przywiozła do Polski powinna rozliczyć podatek z tytułu WNT i ująć transakcję w ewidencji oraz deklaracji JPK_VAT. Równocześnie, ze względu na okoliczność, iż dostawca nie jest zarejestrowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych, przedmiotowej dostawy tej nie należy wykazywać w informacji podsumowującej VAT-UE. Organ zaznaczył przy tym, że Spółka powinna poinformować urząd skarbowy o przyczynie braku wykazania tej transakcji w informacji podsumowującej VAT-UE i wynikających z tej przyczyny rozbieżności w zakresie danych o WNT zaraportowanych w JPK_V7M i VAT-UE.