Limit 1,2 mln EURO dla stawki 9% łącznie z przychodami zwolnionymi z CIT
Preferencyjna stawka podatku CIT ma zastosowanie do podatników, których przychody nie przekroczyły 1,2 mln EURO w roku podatkowym. Jak wynika z ostatniej interpretacji indywidualnej, przy ustalaniu limitu należy uwzględnić również przychody zwolnione z opodatkowania.
Do końca marca 2020 r. podatnicy zobowiązani są do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych za rok 2019. Po raz pierwszy podatnicy mogą opodatkować swoje dochody preferencyjną stawką w wysokości 9% podstawy opodatkowania. Obniżona stawka przeznaczona jest dla małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność gospodarczą. Warunkiem skorzystania z niższej stawki jest nieprzekroczenie progu 1,2 mln EURO przychodów w roku podatkowym.
Podatnicy mają trudności w jaki sposób ustalić limit 1,2 mln EURO uprawniający do zastosowania preferencyjnej stawki w CIT. Często pojawiającą się wątpliwością jest to, czy podatnicy zobowiązani są do uwzględnienia również przychodów zwolnionych z opodatkowania. Analogiczna sytuacja miała miejsce w przypadku podatnika, który prowadzi działalność edukacyjno-szkoleniową. Uzyskiwane przez niego dochody z tego tytułu korzystają ze zwolnienia w CIT. Podatnik nie wiedział czy obliczając limit uprawniający go do zastosowania preferencyjnej stawki zobowiązany jest uwzględnić również przychody ze źródeł z których dochód jest zwolniony z opodatkowania w CIT.
Jak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 2 grudnia 2019 r. (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.459.2019.1.AR) warunkiem stosowania 9% stawki podatku CIT jest nieprzekroczenie przez podatnika wartości przychodów osiągniętych w roku podatkowym odpowiadających równowartości 1,2 mln EURO. Po przekroczeniu tego progu podatnik traci prawo do stosowania preferencyjnej stawki. Jak podkreślił Dyrektor KIS w ostatniej interpretacji, przepis ten odnosi się do wszystkich przychodów, także przychodów z zysków kapitałowych, czy przychodów, których uzyskanie skutkuje osiągnięciem dochodu korzystającego ze zwolnienia z opodatkowania. Tym samym, przekroczenie kwoty 1,2 mln EURO przychodu spowoduje konieczność obliczania zaliczek według wyższej stawki podatku od następnego miesiąca.
Przedstawiona interpretacja jest niekorzystna dla podatników, jednak należy ocenić ją pozytywnie, bowiem pozostaje w zgodzie z literalnym brzmieniem przepisu. Ustawodawca przewidział stawkę 9% dla podatników, których przychody nie przekroczyły 1,2 mln EURO. Jednocześnie nie wskazano, że są to wyłącznie przychody opodatkowane. Ustalanie limitu przychodów łącznie z przychodami zwolnionymi może oznaczać, że podatnicy korzystający ze zwolnień przedmiotowych będą zobowiązani do zapłaty podatku od dochodu niekorzystającego ze zwolnienia w wysokości 19% podstawy opodatkowania.