Minimalny podatek dochodowy

09:36, 10.11.2021 Piotr Chojnacki - radca prawny, doradca podatkowy

Podatnicy CIT, którzy nie wykażą  dochodów również zapłacą podatek. Nowe regulacje w postaci tzw. minimalnego podatku dochodowego wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku.

Zgodnie z nowelizowanymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jakie wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku, wprowadzony zostanie tzw. minimalny podatek dochodowy. Nowe regulacje mają na celu uszczelnienie systemu podatkowego poprzez opodatkowanie podmiotów, które często w sposób sztuczny, nie wykazują dochodów.

Podatnikami minimalnego podatku dochodowego będą spółki oraz podatkowe grupy kapitałowe, które poniosły stratę na działalności operacyjnej (ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych), albo osiągnęły udział dochodów w przychodach na tym źródle w wysokości nie większej niż 1%.

Z obowiązku zapłaty minimalnego podatku dochodowego wyłączeni zostali podatnicy:
- rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej - w roku podatkowym w którym rozpoczęli działalność, oraz w kolejno następujących po sobie dwóch latach podatkowych,
- będący przedsiębiorstwami finansowymi,
- którzy w roku podatkowym uzyskali przychody niższe o co najmniej 30% w stosunku do przychodów uzyskanych w roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym ten rok podatkowy,
- których udziałowcami, akcjonariuszami albo wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne, pod warunkiem, że podatnik nie posiada udziałów w kapitale innych spółek, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym itp.
- jeżeli w roku podatkowym większość uzyskanych przez podatnika przychodów ostało osiągniętych w związku z eksploatacją w transporcie międzynarodowym statków morskich lub statków powietrznych, a także wydobywaniem kopalin wymienionych ustawie prawo geologiczne i górnicze, których ceny zależą od notowań na światowych rynkach,
- wchodzący w skład grupy co najmniej dwóch spółek, w której jedna spółka posiada przez cały rok podatkowy bezpośrednio 75% udział w kapitale pozostałych spółek wchodzących w skład tej grupy, przy założeniu że rok podatkowy obejmuje ten sam okres, a udział łącznych dochodów spółek w ich łącznych przychodach jest większy niż 1%.

Minimalny podatek dochodowy wynosi 10% podstawy opodatkowania, która może zostać pomniejszona o wartość odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania oraz wartość dochodów, które są uwzględniane przy kalkulacji dochodu zwolnionego z opodatkowania w związku z prowadzeniem działalności w specjalnej strefie ekonomicznej lub polskiej strefie inwestycji.   

Podstawę opodatkowania stanowi suma:
- kwoty odpowiadającej 4% wartości przychodów z działalności operacyjnej,
- poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych kosztów finansowania dłużnego w części, w jakiej koszty te przewyższają 30% podatkowej EBITDY,
- wartości odroczonego podatku dochodowego wynikającej z ujawnienia w rozliczeniach podatkowych niepodlegającej dotychczas amortyzacji wartości niematerialnej i prawnej w zakresie, w jakim skutkuje ona zwiększeniem zysku brutto albo zmniejszeniem straty brutto,
- kosztów wymienionych usług o charakterze niematerialnym poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych w części, w jakiej koszty te przekraczają o 3 mln zł wartość 5% podatkowej EBITDY.

Podatnicy minimalnego podatku dochodowego będą zobowiązani do wykazania podstawy opodatkowania (uwzględniając pomniejszenia) i wysokości minimalnego podatku w zeznaniu rocznym. Minimalny podatek dochodowy podlega wpłacie na rachunek urzędu skarbowego w terminie wpłaty podatku rocznego. Przy czym kwotę minimalnego podatku dochodowego pomniejsza się o należny za ten sam rok podatek CIT obliczony na zasadach ogólnych. W przypadku, gdy podatnik w danym roku podatkowym nie wykaże podatku należnego, kwotę zapłaconego za dany rok podatkowy minimalnego podatku dochodowego odlicza się od podatku za kolejno następujące po sobie 3 lata podatkowe.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl