Nie wszystkie spółki państwowe lub komunalne są zwolnione z DCT
Do końca 2017 r. spółki Skarbu Państwa oraz spółki gminne zobowiązane były do sporządzania dokumentacji cen transferowych w zakresie transakcji realizowanych ze Skarbem Państwa lub gminą, oraz pomiędzy sobą. Od 2018 roku przepisy w tym zakresie uległy zmianie, są jednak wątpliwości w zakresie ich stosowania.
Przepisy wprowadzające obowiązek dokumentacyjny uległy zmianie z dniem 1 stycznia 2018 r. z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2017 r. Za podmioty powiązane nie uznaje się m.in. spółek w których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego bierze udział w zarządzaniu, kontroli albo posiada udział kapitałowy. Podmioty takie, dokonując transakcji ze Skarbem Państwa lub JST albo z podmiotami powiązanymi poprzez Skarb Państwa lub JST nie są zobowiązane do sporządzenia dokumentacji cen transferowych.
Niestety z obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych nie zostały zwolnione wszystkie spółki Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Znowelizowane przepisy wyłączają stosowanie przepisów o cenach transferowych, a tym samym i obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej, wyłącznie w odniesieniu do tych podmiotów, u których jedynym czynnikiem kwalifikującym do uznania ich za „podmioty powiązane” w świetle przepisów updop jest fakt, że udziały w tych podmiotach posiada Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego. Celem nowelizacji nie było zwolnienie z obowiązku przestrzegania zasady ceny rynkowej oraz obowiązku dokumentacyjnego transakcji lub innych zdarzeń realizowanych pomiędzy spółkami wchodzącymi w skład danej grupy kapitałowej, której spółka centralna jest zależna od Skarbu Państwa.
Innymi słowy nowelizacja miała na celu wykluczenie spod art. 11 updop i art. 9a updop takich podmiotów, u których powiązanie z danym podmiotem wynikało wyłącznie z powiązania poprzez Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Natomiast nowelizacja ta nie wykluczyła możliwości uznania podmiotów za powiązane, jeżeli między nimi występują jeszcze inne powiązania niż powiązania wyłącznie poprzez Skarb Państwa albo JST.
Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w ostatniej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 3 sierpnia 2018 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.200.2018.2.PH). Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że 100% akcji spółki akcyjnej, należy do Skarbu Państwa. Wnioskodawca z kolei posiada 100% udziałów w kapitale spółki z o.o. Spółki dokonują wzajemnych transakcji, a przychody i koszty ogółem w każdej ze spółek, w rozumieniu ustawy o rachunkowości, ustalone na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych przekroczyły w roku poprzedzającym aktualny rok podatkowy równowartość 2.000.000 euro.
Organ podatkowy uznał, że wyłączenie obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych dotyczy wyłącznie transakcji pomiędzy:
- Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego a podmiotem krajowym, w przypadku istnienia pomiędzy nimi bezpośrednich lub pośrednich powiązań, albo
- podmiotami krajowymi, które są powiązane w sposób pośredni lub bezpośredni przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego.
W ocenie organu, transakcje dokonywane pomiędzy spółką akcyjną, w której 100% akcji posiada Skarb Państwa, a spółką z o.o. w której 100% udziałów posiada spółka akcyjna będą podlegać obowiązkowi sporządzania dokumentacji cen transferowych.
Biorąc pod uwagę powyższą interpretację, należy uznać że jest ona zgodna z literalnym brzmieniem przepisów. Niemniej jednak cel wprowadzanych zmian nie został osiągnięty. Wyłączyć z obowiązku sporządzenia DCT należałoby wszystkie podmioty, które są powiązane poprzez Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.