Przedsiębiorcy strefowi powinni opodatkować dofinansowania z FGŚP

15:15, 14.09.2020 Piotr Chojnacki - radca prawny, doradca podatkowy

Jak wynika z ostatnio wydanej interpretacji, dofinansowania otrzymywane przez przedsiębiorców strefowych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie korzystają ze zwolnienia w CIT.

Przedsiębiorcy strefowi nie powinni takich dofinansowań zaliczać do przychodów zwolnionych z opodatkowania. 

Przedsiębiorcy doświadczają poważanych ekonomicznych konsekwencji związanych z rozprzestrzenianiem się pandemii Covid-19. Obejmują one spadek obrotów gospodarczych, a co za tym idzie zmniejszenie przychodów, opóźnienia w terminowym regulowaniu zobowiązań finansowych przez odbiorców. W celu ograniczenia negatywnych konwekcji ekonomicznych związanych z pandemią Covid-19, w tym przede wszystkim w celu utrzymania stworzonych miejsc pracy, podatnicy korzystają z dostępnych form wsparcia. Dotyczy to przede wszystkim przewidzianego w art. 15g ustawy o Covid-19 dofinansowania wynagrodzeń pracowników ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku podatnika prowadzącego działalność na obszarze specjalnej strefy ekonomicznej, któremu zostało przyznane dofinansowanie do wynagrodzeń. Pracownicy których wynagrodzenie objęte jest dofinansowaniem ze środków FGŚP w ramach swoich obowiązków pracowniczych wykonują zadania związanie z działalnością gospodarczą prowadzoną na terenie SSE. W konsekwencji koszty wynagrodzeń tych pracowników stanowią w całości koszty działalności podlegającej zwolnieniu.

Podatnik miał wątpliwości, czy środki otrzymane z FGŚP na podstawie art. 15g ustawy o Covid-19, jako dofinansowanie wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w ramach działalności prowadzonej na terenie SSE na podstawie zezwoleń stanowią przychód zwolniony z CIT. W jego ocenie, środki te, jako dofinansowanie wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w ramach działalności prowadzonej na terenie SSE na podstawie zezwoleń stanowią przychód zwolniony. Otrzymanie środków z FGŚP jest bezpośrednio związane z działalnością prowadzoną na terenie SSE i wskazaną w zezwoleniach. W szczególności otrzymane dofinansowanie dotyczy wynagrodzeń wypłacanych pracownikom zatrudnionym w ramach działalności strefowej, tj. działalności prowadzonej na terenie SSE i w przedmiotowo zgodnej z zakresem PKWiU wskazanym w treści zezwoleń. Ponadto koszty te są uwzględniane w kalkulacji dochodu z działalności strefowej, tj. dochodu zwolnionego z opodatkowania.

W interpretacji z dnia 4 sierpnia 2020 r. (sygn. 114-KDIP2-1.4010.194.2020.1.KS)  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z FGŚP nie korzysta ze zwolnienia w CIT. W uzasadnieniu swojego stanowiska Organ wskazał, że dokonując oceny zakresu zwolnień podatkowych, należy wskazać, że wolny od podatku dochodowego od osób prawnych jest wyłącznie dochód uzyskany z działalności gospodarczej, w zakresie określonym w zezwoleniu, prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Jeżeli dany rodzaj (przedmiot) działalności gospodarczej nie jest wymieniony w zezwoleniu, to dochód z takiej działalności nie podlega zwolnieniu. Ze zwolnienia nie korzystają również dochody związane z działalnością na terenie strefy, bowiem ustawodawca w przepisie ustanawiającym zwolnienie świadomie użył określenia "dochody z działalności gospodarczej" a nie sformułowania "dochody związane z wykonywaniem działalności gospodarczej". Dlatego też dofinansowania do wynagrodzeń pracowników stanowią przychód opodatkowany w CIT.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl