Spółki komandytowe nie rozpoznają w tym roku kosztów kapitału własnego

10:59, 18.06.2021 Piotr Chojnacki - radca prawny, doradca podatkowy

Objęcie spółek komandytowych podatkiem CIT uprawnia je do rozpoznania kosztów kapitału własnego obliczonego od zatrzymanych zysków. Jednak preferencja podatkowa dotyczy dopiero zysku wypracowanego w okresie kiedy spółka ta była podatnikiem CIT, w więc zysku wypracowanego po 1 maja 2021 r.

Ustawodawca, chcąc zachęcić do pozostawiania zysku w spółkach, umożliwił – począwszy od 2020 r. – zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów hipotetycznych odsetek od zatrzymanych zysków. Podatnicy mają prawo do wykazania kosztu kapitału własnego w wysokości odpowiadającej iloczynowi stopy referencyjnej NBP (obowiązującej w ostatnim dniu roboczym roku poprzedzającego rok podatkowy), powiększonej o jeden punkt procentowy oraz kwoty zatrzymanego zysku i wniesionej dopłaty.

Koszt kapitału własnego = (stopa referencyjna NBP + 1%) x (zatrzymany zysk + wniesiona dopłata)

Objęcie opodatkowaniem podatkiem CIT  spółek komandytowych uprawnia te podmioty do rozpoznania koszty kapitału własnego. W interpretacji z dnia 25 maja 2021 r. (0111-KDIB1-1.4010.145.2021.1.BS) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że spółka komandytowa nie ma prawa rozpoznania kosztu kapitału własnego w zakresie w jakim niepodzielony zysk powstał przed uzyskaniem przez spółkę komandytową statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, czyli wypracowany został w okresie kiedy wnioskodawca funkcjonował jeszcze w formie spółki komandytowej, która była transparentna podatkowo.

Argumentując swoje stanowisko, Dyrektor KIS uznał, że wnioskodawca stał się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w dniu 1 maja 2020 r. Przed tym dniem jako spółka komandytowa, która nie posiada osobowości prawnej nie podlegał regulacjom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka ta nie była tym samym podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Podatnikami na gruncie podatków dochodowych byli wspólnicy tej spółki. Zysk wypracowany przez spółkę komandytową przed uzyskaniem statusu podatnika podatku dochodowego był neutralny podatkowo - opodatkowanie miało miejsce na poziomie wspólników spółki komandytowej, którzy mieli obowiązek wykazania przychodów i kosztów uzyskanych i poniesionych przez tą spółkę stosownie do posiadanych w niej udziałów.

Prawo rozpoznania odsetek od zatrzymanych zysków dotyczy zysku wypracowanego przez podmiot, którego powyższe regulacje dotyczą, a zatem Wnioskodawcy jako podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, który stał się tym podatnikiem od 1 maja 2021 r. Możliwość ujęcia w kosztach podatkowych oprocentowania zysku przekazanego na kapitał zapasowy dotyczy wyłącznie zysku wypracowanego przez spółkę komandytową w okresie kiedy będzie funkcjonował już jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl