Wkłady pieniężne wolne od podatku dochodowego

12:30, 14.03.2018 Piotr Chojnacki - radca prawny, doradca podatkowy

Wniesienie wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część do spółki rodzi po stronie wnoszącego wkład obowiązek rozpoznania przychodu podatkowego. Przepisy wprowadzające obowiązek rozpoznania przychodu po stronie wspólnika uległy pewnym zmianom od 2018 r.

Do końca 2017 r. za przychód, co do zasady, uważano wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku, wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze – w przypadku wniesienia do spółki albo do spółdzielni wkładu niepieniężnego w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Zatem wniesienie wkładu do spółki lub spółdzielni wiązało się z powstaniem przychodu, ale tylko jeżeli ten wkład miał formę wkładu niepieniężnego, a ponadto wkład ten dodatkowo nie miał postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Począwszy od 1 stycznia 2018 r. do przychodów podatkowych, co do zasady, zalicza się wartość wkładu określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określoną w innym dokumencie o podobnym charakterze. Jednocześnie uznano, że do przychodów nie zalicza się wartości wkładu, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego do:

  • spółki kapitałowej jest komercjalizowana własność intelektualna wniesiona przez podmiot komercjalizujący,
  • spółki albo spółdzielni jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Znowelizowane przepisy wywołały wątpliwości interpretacyjne wśród podatników. Skoro zapisano, że wartość wkładu do spółki kapitałowej stanowi przychód podatkowy, a wyłączone z opodatkowania jest jedynie wniesienie wkładu w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części albo komercjalizowanej własności intelektualnej, to należałoby rozumieć, że wniesienie wkładu pieniężnego jest objęte opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W interpretacji ogólnej z dnia 2 marca 2018 r. (DD6.8201.1.2018) Minister Finansów uznał, że wniesienie wkładu pieniężnego do spółdzielni lub spółki kapitałowej nie prowadzi do obowiązku rozpoznania przychodu podatkowego.

Minister Finansów podkreślił, że zmiana w zakresie opodatkowania wkładów do spółek kapitałowych i spółdzielni miała charakter jedynie redakcyjny i nie powoduje, że od 1 stycznia 2018 r. powstaje przychód w związku z wniesieniem wkładu pieniężnego. Jako argument przemawiający za brakiem opodatkowania wkładów pieniężnych Minister Finansów wskazuje uzasadnienie do projekt ustawy nowelizującej ustawę o CIT. Omawiane zmiany mają związek z poszerzeniem zakresu stosowania tzw. małej klauzuli unikania opodatkowania na wniesienie aportu w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Z treści uzasadnienia do ustawy nowelizującej wynika zatem, że celem analizowanej regulacji nie jest objęcie jej treścią wkładów pieniężnych do spółek lub spółdzielni.

Minister wskazał, że celem przepisu art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT jest opodatkowanie, na moment wniesienia wkładu, ewentualnego dochodu („cichych rezerw”) skutkującego przeniesieniem własności danego składnika majątku podatnika. W sensie ekonomicznym operacja ta jest tożsama ze zbyciem (sprzedażą) składnika majątkowego należącego do podatnika. Z uwagi na zasadę nominalizmu takie „ciche rezerwy” nie powstają w przypadku wniesienia wkładu pieniężnego. Przekazanie środków pieniężnych tytułem wkładu jest zatem u wnoszącego taki wkład ze swej istoty kategorią nie stanowiącą przychodu podatkowego.

Omawianą interpretację należy ocenić pozytywnie. Absurdalnym byłoby rozpoznawanie przychodu podatkowego przez podatników wnoszących wkłady pieniężne, a taki wniosek wynika z literalnego brzmienia znowelizowanych przepisów. Ponieważ wydana interpretacja ma charakter ogólny, chroni każdego podatnika wnoszącego wkład pieniężny do spółki kapitałowej lub spółdzielni.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl