Wpłaty na PPK - kiedy są kosztem podatkowym?

10:11, 11.02.2020 Piotr Chojnacki - radca prawny, doradca podatkowy

Wpłaty na PPK stanowią koszt miesiąca za który należne jest wynagrodzenie pracownika stanowiące podstawę do obliczenia wysokości wpłaty.

Tak wynika z najnowszej, pierwszej w tym zakresie interpretacji  podatkowej Dyrektora KIS.

Podmioty zatrudniające pracowników są zobowiązane do dokonywania wpłat na pracownicze plany kapitałowe do wybranej instytucji finansowej w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wpłaty zostały obliczone i pobrane. Wpłaty te, w części finansowanej przez podmiot zatrudniający, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są one należne, pod warunkiem, że zostaną odprowadzone w terminie określonym w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych.

Podatnicy mają wątpliwości kiedy wpłaty na PPK są kosztem podatkowym. Ustawodawca posłużył się sformułowaniem „w miesiącu, za który są one należne”, jednak nie wskazał czy chodzi o wpłaty należne pracownikowi czy funduszowi. 

Analogiczna sytuacja miała miejsce w przypadku podatnika, który wypłaca wynagrodzenia pracownikom do 10 dnia następnego miesiąca. Wynagrodzenia należne za listopad 2019 są wypłacane do 10 grudnia 2019 r. Składki pracowników i składki pracodawcy są przekazane do instytucji finansowej w terminie do 15 stycznia 2020 r. Podatnik nie wiedział w którym miesiącu ma prawo do rozpoznania kosztu podatkowego.

W interpretacji z dnia 5 lutego 2020 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.500.2019.1.SK) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że wpłaty na PPK stanowią koszt uzyskania przychodu w miesiącu, za który należne jest wynagrodzenie pracownika stanowiące podstawę do obliczenia wysokości wpłaty. Oznacza to, że wpłaty na PPK obliczone w liście płac za listopad 2019 r. podlegające wpłacie do instytucji finansowej w terminie do 15 stycznia 2020 r. stanowią koszt podatkowy w miesiącu listopadzie 2019 r.

Przedstawiona interpretacja jest korzystna dla podatnika, ponieważ pozwala mu na wcześniejsze rozpoznanie kosztu, przy założeniu, że terminowo ureguluje należności do PPK. Analogiczne stanowisko zostało przedstawione przez Ministerstwo Finansów na łamach dziennika Gazeta Prawna.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl