Wydatki na nasadzenia zastępcze drzew i krzewów poza wartością początkową

14:06, 12.10.2017 Piotr Chojnacki - radca prawny, doradca podatkowy

Wydatki na nasadzenia zastępcze drzew podlegają zaliczeniu do kosztów bieżących. Nie należy ich uwzględniać w wartości początkowej środka trwałego.

Zasadą jest, iż w decyzji zezwalającej na usunięcie drzew lub krzewów właściwy organ ustala opłatę za usunięcie drzew lub krzewów wskazanych w zezwoleniu oraz zobowiązuje do wykonania określonych nasadzeń zastępczych. Termin uiszczenia ustalonej opłaty jest odraczany, a jeżeli posadzone w zamian drzewa zachowają żywotność, należność z tytułu ustalonej opłaty za wycinkę podlega umorzeniu.

Podatnicy, którzy wykonują nasadzenia zastępcze mają problem w określeniu skutków podatkowych wykonania nasadzeń zastępczych. Z jednej strony, jest to wydatek związany z budową środka trwałego, a więc raczej podlegający zaliczeniu do wartości początkowej. Z drugiej strony, gdyby podatnik nie wykonał nasadzeń, to opłata za usunięcie drzew i krzewów nie zostałaby umorzona, natomiast sama inwestycja zostałaby zrealizowana w analogicznym zakresie. Przemawia to za ujęciem tego wydatku w kosztach podatkowych jednorazowo.

W interpretacji indywidualnej z dnia 11 września 2017 r. (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.160.2017.1.ZK) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że wydatki na nasadzenia zastępcze drzew podlegają zaliczeniu do kosztów bieżących. Jak wynika z uzasadnienia, definicja kosztu wytworzenia ma charakter otwarty. Ustawodawca obejmuje pojęciem kosztu wytworzenia środka trwałego wszelkie koszty, których poniesienie jest związane bezpośrednio z realizacją inwestycji. Oceniając dany wydatek pod kątem możliwości uznania go za element wartości początkowej wytwarzanego we własnym zakresie środka trwałego, należy zatem zbadać, czy stanowi on element procesu wytwarzania tego składnika majątku podatnika. Zatem koszt wytworzenia obejmuje wydatki, które są ponoszone w wyniku podjęcia procesu wytwarzania środka trwałego. Wydatkami takimi są koszty, co do których nie ma wątpliwości, że nie wystąpiłyby, gdyby podatnik nie wytwarzał we własnym zakresie środka trwałego.

Pomimo wskazania szerokiego zakresu kosztów zaliczanych do wartości początkowej środka trwałego wytworzonego we własnym zakresie, Dyrektor KIS uznał, że poniesione przez podatnika wydatki związane z nasadzeniem drzew, w celu uniknięcia opłaty za usunięcie drzew i krzewów, nie będą zwiększały wartości początkowej środka trwałego, bowiem nie mieszczą się w katalogu wydatków stanowiących koszt jego wytworzenia. Co prawda, są związane z prowadzoną inwestycją, ponieważ nie doszłoby do ich poniesienia gdyby nie prowadzono inwestycji, to jednak ze swej istoty mają inny charakter niż wydatki mieszczące się w kategorii kosztów wytworzenia. Wydatki te nie są bowiem związane z samym procesem wytworzenia składnika majątku. Nie przekładają się na wartość budowanego obiektu, lecz są ponoszone aby uzyskać umorzenie opłaty za usunięcie drzew. Zatem nie będą stanowić elementu wartości początkowej środka trwałego.

Przedstawiona interpretacja jest korzystna dla podatników, którzy ponoszą koszty nasadzeń zastępczych. Wydatki na nasadzenia mogą jednorazowo zmniejszyć należność fiscusa, a ponadto nie zwiększają podstawy opodatkowania w podatku od nieruchomości.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl