Zakup materiałów poza strefą ekonomiczną rodzi ryzyko utraty zwolnienia podatkowego

14:17, 10.01.2018 Piotr Chojnacki - radca prawny, doradca podatkowy

Zakup materiałów produkcyjnych poza obszarem specjalnej strefy ekonomicznej grozi uznaniem części dochodów za pozastrefowe.  

Prowadzenie działalności gospodarczej na obszarze specjalnej strefy ekonomicznej wiąże się z pewnymi przywilejami. Podstawową preferencją ustawodawcy jest zwolnienie dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej prowadzonej na obszarze specjalnej strefy ekonomicznej z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Organy podatkowe wymagają od podatników, aby całość produkcji prowadzona była na obszarze specjalnej strefy ekonomicznej. Jeżeli jakaś część procesu produkcyjnego jest prowadzona poza obszarem specjalnej strefy ekonomicznej tylko część dochodu, przypadająca na produkcję w strefie, korzysta ze zwolnienia. Natomiast ta część dochodu, która odpowiada fazie produkcji przeprowadzonej poza strefą jest opodatkowana na zasadach ogólnych. Wydaje się, że stanowisko organów podatkowych jest uzasadnione biorąc pod uwagę cel wprowadzenia specjalnych stref ekonomicznych.

W praktyce jednak organy podatkowe niekiedy również odmawiają podatnikom prawa korzystania z materiałów zakupionych poza obszarem specjalnej strefy ekonomicznej, pod rygorem utraty części zwolnienia z podatku dochodowego. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku producenta muf termokurczliwych tj. elementów łączących odcinki sieci ciepłowniczych. Materiałem do produkcji muf termokurczliwych jest rura wykonana z polietylenu. W interpretacji indywidualnej z 11 grudnia 2017 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.337.2017.2.ANK) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że dochód uzyskany ze sprzedaży muf wyprodukowanych z udziałem rur zakupionych poza strefą, odpowiadający fazie produkcji realizowanej przez podmiot zewnętrzny poza strefą, winien być wyłączony z dochodu podlegającego zwolnieniu strefowemu. Zdaniem organu, mufy są jednym z wyrobów  wytwarzanych przez spółkę bezpośrednio z półfabrykatów, jakimi są rury. Zakup rur w celu wykonania muf termokurczliwych stanowi podstawową (a nie pomocniczą) działalność nakierowaną na wytworzenie produktu lub półproduktu. Jako działalność podstawową rozumie się wytwarzanie półfabrykatów i wyrobów gotowych, które to stanowią o przynależności przedsiębiorstwa do określonej branży i gałęzi przemysłu lub działu gospodarki narodowej.

Biorąc pod uwagę treść przedstawionej interpretacji, należy ocenić ją krytycznie. Wnioskodawca przedstawiając stan faktyczny wskazał, że rura jest materiałem do produkcji mufy. Mufy są produkowane z rur, które służą również do budowy rurociągów ciepłowniczych. Z treści przedstawionego wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej jednoznacznie wynika, że rura stanowi materiał do produkcji mufy oraz materiał do budowy poszczególnych odcinków sieci. Błędnie przyjął organ, wychodząc poza granice przedstawionego stanu faktycznego, że rura stanowi półprodukt. Jak wskazał podatnik, rura o określonych parametrach jest wykorzystywana do budowy sieci ciepłowniczych, a w przypadku podatnika, stanowi materiał do produkcji muf. Tym samym organ odmówił podatnikowi prawa do skorzystania ze zwolnienia strefowego z powodu wykorzystywania w działalności gospodarczej materiałów zakupionych poza strefą.

Powyższa interpretacja indywidualna przepisu prowadzi do wniosku, że zakup materiałów poza strefą powoduje częściową utratę zwolnienia podatkowego. Podważa to zasadność prowadzenia działalności gospodarczej na obszarze specjalnej strefy ekonomicznej oraz będzie stanowiło dodatkowe utrudnienie dla przedsiębiorców strefowych.   

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl