Zyski komandytariusza korzystają ze zwolnienia w CIT
Zysk wypłacony komandytariuszom spółek komandytowych może korzystać ze zwolnienia w CIT, w zakresie zysku wygenerowanego w okresie kiedy spółka ta posiadała status podatnika. Warunkiem jest jednak posiadanie udziału w takiej spółce przez okres dwóch lat od dnia uzyskania statusu podatnika CIT.
Począwszy od 1 stycznia 2021 roku, co do zasady, spółki komandytowe stały się podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Na zasadzie wyjątku, spółka komandytowa może postanowić, że stanie się podatnikiem CIT począwszy od dnia 1 maja 2021 r. W takim przypadku spółka komandytowa uzyskuje status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych z dniem 1 maja 2021 r. Z „odroczenia” statusu podatnika CIT korzysta większość spółek komandytowych.
Objęcie opodatkowaniem podatkiem CIT spółek komandytowych rodzi szereg wątpliwości. Jedną z nich jest możliwość objęcia zwolnieniem zysku wypłacanego przez spółkę komandytową komandytariuszom będącym spółkami kapitałowymi - zakładając oczywiście, że spełnione są warunki do korzystania z preferencji podatkowej. Analogiczne rozwiązania mają zastosowanie do spółek kapitałowych.
Jak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 30 kwietnia 2021 r. (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.42.2021.2.AP) zwolnieniu z opodatkowania podlega również zysk wypłacony przez spółkę komandytową na rzecz komandytariusza tej spółki, posiadającego status spółki – podatnika CIT.
Zwolnienie z podatku zysku wypłacanego przez spółkę komandytową komandytariuszowi ma zastosowanie jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
1. wypłacającym dywidendę oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2. uzyskującym dochody (przychody) z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest spółka podlegająca w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
3. spółka, o której mowa w pkt 2, posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej zysk,
4. spółka uzyskująca przychód nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.
Zwolnienie ma zastosowanie jeżeli posiadanie udziału w kapitale trwa nieprzerwanie przez okres dwóch lat, w tym również w przypadku, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów upływa po dniu uzyskania tych dochodów. Posiadanie udziałów powinno wynikać z tytułu własności, aby zwolnienie mogło mieć zastosowanie. W przypadku spółek komandytowych, zwolnienie ma zastosowanie wyłącznie do przychodów z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej wypracowanych od dnia, w którym spółka ta stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Jak podkreślił Dyrektor KIS, dla zastosowania zwolnienia nie jest wystarczające spełnienie przez komandytariusza spółki komandytowej otrzymującego dochód z udziału w zyskach tej spółki jedynie warunków określonych w ustawie o CIT. Warunkiem koniecznym jest również posiadanie udziałów (akcji) w spółce wypłacającej te należności w wysokości 10% nieprzerwanie przez okres dwóch lat. Przy czym dwuletni termin posiadania akcji/udziałów – bądź ogółu praw i obowiązków - należy liczyć tylko w spółce będącej podatnikiem CIT. Wcześniejsze posiadanie przez komandytariusza udziałów w zysku spółki osobowej niebędącej podatnikiem podatku CIT nie wpływa na zwolnienie wypłaconego zysku z opodatkowania.
Biorąc pod uwagę stanowisko zawarte w niniejszej interpretacji, komandytariusze spółek komandytowych, aby uniknąć podatku od zysku tej Spółki, wygenerowanego w okresie kiedy ta spółka była podatnikiem powinni zachować udział w tej spółce przez okres co najmniej dwóch lat. Przy czym dwuletni termin jest liczony od dnia uzyskania statusu podatnika CIT, a więc odpowiednio 1 stycznia albo 1 maja 2021 r.