Zyski spółek komandytowych z przed 1 maja 2021 r. bez podwójnego opodatkowania

15:20, 12.07.2021 Piotr Chojnacki - radca prawny, doradca podatkowy

Wypłata wspólnikowi zysku wypracowanego przez spółkę komandytową przed dniem uzyskania przez nią statusu podatnika CIT, tj. przed 1 maja 2021 r., dokonana po tej dacie, nie podlega opodatkowaniu.

W konsekwencji wypłata zysku za okres kiedy spółka komandytowa była transparentna podatkowo jest zdarzeniem neutralnym na gruncie CIT. Spółka komandytowa nie będzie zobowiązana do poboru podatku jako płatnik, w momencie wypłaty tych zysków.

Z dniem 1 stycznia 2021 r. objęto opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób prawnych również spółki komandytowe. Podmioty te mogły jednak postanowić, że znowelizowane przepisy będą stosować od 1 maja 2021 r. W konsekwencji spółka komandytowa mogła uzyskać status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych z dniem 1 maja 2021 r. Dotychczas spółki komandytowe nie były podatnikami CIT, a przychody i koszty takiej spółki były doliczane do przychodów i kosztów wspólników. Na moment wypłaty zysku przez spółkę komandytową nie występował obowiązek podatkowy.

Objęcie opodatkowaniem CIT spółek komandytowych wywołało wiele wątpliwości interpretacyjnych. Jednym z niejasnych zagadnień jest to, czy wypłata wspólnikom zysku wypracowanego przez spółkę komandytową przed dniem uzyskania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych tj. przed dniem 1 maja 2021 r., dokonana po tej dacie, będzie podlegać opodatkowaniu, a tym samym czy spółka komandytowa będzie zobowiązana do poboru podatku jako płatnik, w momencie wypłaty tych zysków.

W interpretacji z dnia 28 czerwca 2021 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.135.2021.3.ANK)  Dyrektor KIS uznał, że wypłata zysku wygenerowanego przez spółkę komandytową w okresie kiedy nie była ona jeszcze podatnikiem CIT nie podlega opodatkowaniu. Dotyczy to zysku za rok podatkowy rozpoczynający się w dniu 1 stycznia 2020 r. i kończący się w dniu 31 grudnia 2020 r. oraz za lata poprzednie, a także zysk wypracowany przez spółkę komandytową w okresie od dnia 1 stycznia 2021 r. do 30 kwietnia 2021 r.

Jak wynika z uzasadnienia ostatniej interpretacji, do dochodów osiągniętych przez spółkę komandytową przed datą uznania jej za podatnika podatku dochodowego od osób prawnych zastosowanie znajdą przepisy sprzed nowelizacji. Spółka komandytowa była transparentna podatkowo tzn. że dochód takiej spółki podlegał opodatkowaniu na poziomie jej wspólników. Dochód wspólnika, rozumiany jako zysk z tytułu udziału w spółce komandytowej, był systematycznie opodatkowywany w ciągu roku. W tym zakresie nie ma znaczenia, czy zysk wypracowany przez spółkę komandytową został temu wspólnikowi wypłacony. Przychody spółki komandytowej, co do zasady, stanowiły już w momencie ich powstania przychody jej wspólników i u nich były opodatkowane. Natomiast wypłata z tytułu podziału zysku stanowi odzwierciedlenie uzyskiwanego przez wspólników dochodu z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki niebędącej osobą prawną, opodatkowanego w trakcie roku podatkowego w formie zaliczek na podatek i rozliczonego ostatecznie w rocznym zeznaniu podatkowym. Dlatego rozdysponowanie dochodu już opodatkowanego jest z punktu widzenia podatku dochodowego od osób prawnych neutralne.

Otrzymanie przez wspólników zatrzymanych zysków osiągniętych przez spółkę komandytową przed uzyskaniem przez nią statusu podatnika CIT podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym przed wejściem w życie ustawy nowelizującej. Skoro zaś przepisy te nie przewidywały opodatkowania wypłaty zysku na rzecz wspólnika spółki komandytowej, to otrzymanie przez tego wspólnika zysków wypracowanych przez spółkę komandytową przed uzyskaniem przez nią statusu podatnika CIT będzie dla wspólnika neutralne podatkowo, nawet jeśli wypłata ta nastąpi już po uzyskaniu przez spółkę statusu podatnika CIT. Oznacza to, że na spółce komandytowej nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl