Wynagrodzenia pracowników, a koszty kwalifikowane w uldze B+R

08:31, 29.07.2021 Piotr Chojnacki - radca prawny, doradca podatkowy

Wynagrodzenia wraz z narzutami mogą stanowić koszty kwalifikowane, ale tylko w zakresie w jakim pracownik faktycznie wykonuje czynności związane z działalnością badawczo-rozwojową. Wynagrodzenie za czas urlopu kosztem kwalifkowanym nie będzie.

Ustawodawca, chcąc zachęcić podatników do prowadzenia badań naukowych oraz prac rozwojowych, zmierzających do tworzenia nowych rozwiązań wprowadził ulgę na działalność badawczo-rozwojową. Korzyść podatkowa związana ze skorzystaniem z ulgi polega na tym, że podatnik w trakcie roku podatkowego rozpozna koszt związany z działalnością badawczo-rozwojową, a następnie ten sam koszt odliczy od podstawy opodatkowania w zeznaniu rocznym. Tym samym, koszt działalności badawczo-rozwojowej dwukrotnie zmniejsza podstawę opodatkowania w CIT.

Do kosztów kwalifikowanych można zaliczyć m.in. wynagrodzenia pracowników oraz składki ZUS w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu. Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie tej części wynagrodzenia oraz składek która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Jak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 7 lipca 2021 r. (0111-KDIB1-3.4010.162.2021.2.IM) przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Ustawodawca odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.

Pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej odnosi się do czasu faktycznie poświęconego na działalność B+R. Zatem, odliczeniu nie będą podlegały kwoty wynagrodzeń oraz składek ZUS za czas nieobecności pracownika w pracy z powodu urlopu lub innych usprawiedliwionych przyczyn. Nieobecność pracownika oznacza, że nie wykonywał on wówczas faktycznie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Ostatnia interpretacja nakłada na podatników dodatkowy obowiązek w postaci prowadzenia ewidencji czasu pracy oraz ogranicza zakres ulgi B+R. Wydaje się jednak, że pogląd w niej wyrażony jest zbyt rygorystyczny. Jednak zaliczenie do kosztów kwalifikowanych wynagrodzenia za czas urlopu wydaje się zasadne jedynie w przypadku podatników, którzy uzyskają pozytywną interpretację indywidualną. W przeciwnym wypadku pojawia się ryzyko kwestionowania prawa do ulgi przez organy podatkowe.  

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl