Publikacje
Przedawnienie obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn a ujawnienie po latach dodatkowych składników majątku
W interpretacji indywidualnej Dyrektor KIS wskazał, że ujawnienie po latach składników majątku, które wchodziły w skład masy spadkowej, ale podatnik nie miał o nich wiedzy, a ujawnione zostały po terminie przedawnienia prawa do wydania decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe – nie powodują powstania („odnowienia”) obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn od tej części spadku, której nabycie nie zostało zgłoszone (i opodatkowane).
Rozliczenie nakładów nie podlega pod PCC
Dyrektor KIS w wydanej 22 grudnia 2023 r. interpretacji indywidualnej potwierdził, że czynność polegająca na rozliczeniu nakładów na wybudowanie budynku dokonana pomiędzy stronami umowy dzierżawy nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC.
Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn. Czy współwłasność wyłącza ulgę?
Na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (ustawa o PSD) wyłączeniu z podstawy opodatkowania tym podatkiem podlega równowartość 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu mieszkalnego, w przypadku nabycia własności (współwłasności) takiego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.
6-procentowy PCC od nabycia szóstego mieszkania, zwolnienie przy nabyciu pierwszego
W myśl opublikowanej w Dzienniku ustaw nowelizacji już od 1 stycznia 2024 r. zakup szóstego i każdego następnego mieszkania stanowiących odrębne nieruchomości, który jest opodatkowany VAT, zostanie objęty dodatkowym, 6-procentowym PCC.
Zakup ciągnika rolniczego zwolniony z VAT i bez PCC
Zakup ciągnika od rolnika ryczałtowego wykorzystywanego wyłącznie do celów działalności rolniczej zwolnionej z VAT będzie korzystał ze zwolnienia od VAT określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.
Wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn
W dniu 14 kwietnia 2023 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (tzw. pakiet SLIM VAT 3), nowelizującą kilka ustaw w tym m.in. ustawę o podatku od spadków i darowizn.
Darowizna przekazana w gotówce nie jest zwolniona od podatku
W dniu 20 marca 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę, w myśl której skorzystanie ze zwolnienia od podatku darowizny środków pieniężnych otrzymanych przez osobę z tzw. „zerowej” grupy podatkowej bezwzględnie wymaga przekazania tej darowizny przelewem na rachunek płatniczy obdarowanego w banku, SKOKu lub w drodze przekazu pocztowego.
Nie ma akcyzy od energii zużywanej przez najemców w budynku z instalacją fotowoltaiczną
W przypadku refakturowania energii na najemców lokali w budynku, na którym znajduje się ta instalacja fotowoltaiczna, występuje możliwość zastosowania zwolnienia od akcyzy dla zużycia energii elektrycznej, gdy łączna moc generatorów nie przekroczy 1 MW z instalacji fotowoltaicznych wynajmowanej.
W 2023 r. mniejsza liczba podatników złoży deklaracje akcyzowe AKC-KZ
Podmioty wytwarzające energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii elektrycznej i zużywający tą energię dla własnych potrzeb posiadają z tego tytułu status podatników akcyzy i są zobowiązane do składania deklaracji akcyzowej.
Planowane podwyższenie kwot wolnych w podatku od spadków i darowizn od 1 lipca 2023 r.
26 stycznia br. Sejm uchwalił tzw. ustawę deregulacyjną. Nowelizuje ona m.in. ustawę o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z wprowadzanymi zmianami począwszy od 1 lipca tego roku obowiązywać mają wyższe kwoty wolne w tym podatku.
Akcyza ? elektroniczne ewidencje akcyzowe obowiązkowe od 1 stycznia 2023 r.
W Dzienniku Ustaw z 15.12.2021 r. pod poz. 2313 opublikowano nowelę ustawy akcyzowej przesuwającą obowiązek prowadzenia ewidencji akcyzowych w formie elektronicznej o 1 rok. Tym samym ewidencje papierowe mogą być prowadzone jeszcze do 31.12.2022 r.
Kłopoty z PCC przy przekształceniach (opublikowano w Rzeczpospolitej, 27.11.2017 r.)
Nadal nie ma zgody co do tego czy po przekształceniu spółki kapitałowej w komandytową należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Fiskus i sądy wydają w tej kwestii sprzeczne rozstrzygnięcia.
Nieodpłatna pomoc na rzecz chorych i potrzebujących nie zawsze będzie stanowić darowiznę
Na stronie Ministerstwa Finansów w dniu 28 lipca 2017 r. pojawił się komunikat nawiązujący do skutków podatkowych przekazywanej przez fundacje nieodpłatnej pomocy osobom chorym lub potrzebującym.
Cash pooling bez konsekwencji w PCC
Zawarcie umowy konsolidacji rachunków bankowych pomiędzy spółkami z grupy kapitałowej nie powoduje obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Cash pooling nie wyczerpuje bowiem wszystkich elementów przedmiotowo istotnych zarówno dla umowy pożyczki jak i depozytu nieprawidłowego.
Zgłoszenie darowizny na błędnym formularzu nie eliminuje zwolnienia od podatku
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówZakupy na zagranicznych aukcjach internetowych powodują obowiązek zapłaty PCC
Zgodnie z interpretacją indywidualną Ministra Finansów z dnia 20 lipca 2016 r. (sygn. IBPB-2-1/4514-256/16/PM), transakcje realizowane w sieci za pośrednictwem zagranicznych aukcji internetowych owartości przekraczającej 1000 zł podlegają podatki od czynności cywilnoprawnych.
Podatnik VAT, a obowiązek zapłaty PCC
Wyrokiem z dnia 24 czerwca 2016 r. (sygn. akt II FSK 1493/14 ) NSA orzekł, iż bycie podatnikiem VAT to za mało, aby nie musieć płacić podatku od czynności cywilnoprawnych. Nie ma go wtedy, gdy konkretna transakcja jest objęta podatkiem od towarów i usług jako zrealizowana w ramach działalności gospodarczej.
Zbycie udziałów w celu ich umorzenia nie podlega PCC
Zbycie udziałów w celu ich umorzenia nie podlega PCC. Takie stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 13 października 2015 r. (IBPB-2-1/4514-121/15/MK).
Nowe zasady opodatkowania nieruchomości od komornika (Dziennik Gazeta Prawna, 13.07.2015)
Kupujący mieszkanie lub dom na licytacji zapłaci od 2016 r. 2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych. Nowelizacja czeka już tylko na podpis prezydenta.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej:
Nowe zasady opodatkowania nieruchomości od komornika (Dziennik Gazeta Prawna, 13.07.2015)
Wypłata oszczędności po śmierci osoby bliskiej - warunki zwolnienia z podatku
Zawartość dostępna tylko dla zalogowanych użytkownikówZakup przyłącza od osoby fizycznej nie podlega PCC
Przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne które odkupują od osób fizycznych przyłącza, nie muszą od takich transakcji uiszczać podatku od czynności cywilnoprawnych.
Agio w spółce komandytowo-akcyjnej a PCC
Jeżeli akcjonariusz wniesie do spółki komandytowo-akcyjnej wkład, który w części trafi na pokrycie kapitału zakładowego, a w części na kapitał zapasowy, to podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych będzie suma wartości wszystkich wkładów podwyższających majątek Spółki. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w wydanej w imieniu Ministra Finansów w dniu 30 kwietnia 2014 r. interpretacji indywidualnej (sygn. IBPBII/1/436-48/14/MZ).
Pożyczka udzielona zagranicznemu przedsiębiorcy a PCC
Niejednokrotnie zdarza się, iż polscy przedsiębiorcy udzielają pożyczek zagranicznym kontrahentom. W takiej sytuacji pojawiają się wątpliwości, czy od takiej umowy pożyczkobiorca będzie musiał zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych.