PublikacjeInne podatki
Przedawnienie obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn a ujawnienie po latach dodatkowych składników majątku
W interpretacji indywidualnej Dyrektor KIS wskazał, że ujawnienie po latach składników majątku, które wchodziły w skład masy spadkowej, ale podatnik nie miał o nich wiedzy, a ujawnione zostały po terminie przedawnienia prawa do wydania decyzji ustalającej zobowiązanie podatkowe – nie powodują powstania („odnowienia”) obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn od tej części spadku, której nabycie nie zostało zgłoszone (i opodatkowane).
Ulga mieszkaniowa w podatku od spadków i darowizn. Czy współwłasność wyłącza ulgę?
Na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (ustawa o PSD) wyłączeniu z podstawy opodatkowania tym podatkiem podlega równowartość 110 m2 powierzchni użytkowej budynku lub lokalu mieszkalnego, w przypadku nabycia własności (współwłasności) takiego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość.
Wyższe kwoty wolne w podatku od spadków i darowizn
W dniu 14 kwietnia 2023 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (tzw. pakiet SLIM VAT 3), nowelizującą kilka ustaw w tym m.in. ustawę o podatku od spadków i darowizn.
Darowizna przekazana w gotówce nie jest zwolniona od podatku
W dniu 20 marca 2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę, w myśl której skorzystanie ze zwolnienia od podatku darowizny środków pieniężnych otrzymanych przez osobę z tzw. „zerowej” grupy podatkowej bezwzględnie wymaga przekazania tej darowizny przelewem na rachunek płatniczy obdarowanego w banku, SKOKu lub w drodze przekazu pocztowego.
Planowane podwyższenie kwot wolnych w podatku od spadków i darowizn od 1 lipca 2023 r.
26 stycznia br. Sejm uchwalił tzw. ustawę deregulacyjną. Nowelizuje ona m.in. ustawę o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z wprowadzanymi zmianami począwszy od 1 lipca tego roku obowiązywać mają wyższe kwoty wolne w tym podatku.
Nieodpłatna pomoc na rzecz chorych i potrzebujących nie zawsze będzie stanowić darowiznę
Na stronie Ministerstwa Finansów w dniu 28 lipca 2017 r. pojawił się komunikat nawiązujący do skutków podatkowych przekazywanej przez fundacje nieodpłatnej pomocy osobom chorym lub potrzebującym.