Nie ma akcyzy od energii zużywanej przez najemców w budynku z instalacją fotowoltaiczną
W przypadku refakturowania energii na najemców lokali w budynku, na którym znajduje się ta instalacja fotowoltaiczna, występuje możliwość zastosowania zwolnienia od akcyzy dla zużycia energii elektrycznej, gdy łączna moc generatorów nie przekroczy 1 MW z instalacji fotowoltaicznych wynajmowanej.
Na taką wykładnię przepisów wskazuje Szef KAS w interpretacji z dnia 1 lutego 2023 r. sygnatura DOP7.8101.4.2022, w której zmienił on niekorzystną dla podatników interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora KIS z 25 maja 2022 r. nr 0111-KDIB3-3.4013.80.2022.1.JS.
Pytający podatnik wskazywał, że prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi (PKD 68.20.Z). Posiada budynek usługowy i osiąga przychody z najmu powierzchni użytkowych, wykorzystywanych przez najemców do prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Do budynku, wynajmowanego zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna przeznaczona do produkcji energii elektrycznej z energii słonecznej o mocy do 50 kWp. Wyprodukowana z paneli fotowoltaicznych energia będzie wykorzystywana do zaspokojenia w energię elektryczną wynajmowanych lokali użytkowych, których właścicielem jest Wnioskodawca W związku z zawartymi umowami najmu, podatnik obciąża najemców lokali kosztami zużytej przez nich energii elektrycznej.
W związku z zawartymi umowami najmu rozliczenie z najemcami dokonywane jest w okresach miesięcznych na dwa sposoby:
1. Lokale użytkowe posiadają swój podlicznik, zatem Wnioskodawca obciąża najemców kosztami faktycznie zużytej przez najemców energii elektrycznej;
2. Lokale użytkowe nie posiadają swojego licznika, zatem Wnioskodawca obciąża najemców zryczałtowanymi (hipotetycznymi) kosztami zużycia energii elektrycznej.
Wnioskodawca poddał pod wątpliwość, czy obciążając najemców kosztem faktycznie zużytej energii elektrycznej wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej na podstawie wskazań podlicznika lub zryczałtowanym kosztem energii elektrycznej wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej na obowiązek zapłaty podatku akcyzowego. Czy też w związku z tym, że Wnioskodawca świadczy kompleksową usługę najmu podatnikowi przysługuje zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku akcyzowego.
Szef KAS wskazał, że co do zasady obowiązek w akcyzie powstaje w związku z jej sprzedażą lub zużyciem Obowiązek podatkowy w związku ze sprzedażą energii elektrycznej powstaje jeżeli sprzedaż energii ma miejsce na rzecz nabywcy końcowemu na terytorium kraju, w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, który wyprodukował tę energię.
Natomiast nabywcą końcowym, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 19 ustawy, jest każdy podmiot nabywający energię elektryczną, nieposiadający koncesji na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne.
jednak w przedstawionym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym, nie powstanie obowiązek podatkowy w akcyzie w związku z jej sprzedażą. Nie mamy tutaj do czynienia ze sprzedażą energii, choćby z tego powodu, że nie można najemcy lokalu przypisać statusu nabywcy końcowego. Najemca co do zasady nie nabywa energii elektrycznej, lecz usługę najmu, w ramach której ponosi koszty zużytej w wynajętym lokalu energii elektrycznej.
Szef KAS wskazał, że w tym wypadku opodatkowaniu akcyzą podlegać będzie zużycie energii elektrycznej a nie jej sprzedaż, ponieważ energia nie jest przedmiotem sprzedaży. Energia jest zużywana w ramach prowadzonej działalności przez Wnioskodawcę w jego lokalach użytkowych wynajmowanych przez najemców na podstawie zawartych umów.
Jednocześnie w przypadku zużycia energii, Szef KAS wskazał, że na podstawie § 5 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 28 czerwca 2021 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW przez podmiot.