Do końca roku JPK_VAT bez wyodrębniania paragonów uznawanych za faktury uproszczone
Do końca 2020 r. faktury uproszczone nie muszą być odrębnie wykazywane w JPK_VAT.
W odniesieniu do okresów rozliczeniowych rozpoczynających się od 1 lipca 2020 r. podatnicy VAT czynni będą zobowiązani do prowadzenia ewidencji obejmującej znacznie szerszy od dotychczasowego zakres danych oraz do składania JPK_VAT obejmującego tą ewidencje oraz deklarację podatkową.
Z nowych uregulowań jasno już wynika, że faktury uproszczone - uznawane za faktury paragony z numerem NIP nabywcy - wymagają indywidualnego ujęcia w ewidencji sprzedaży z uwzględnieniem pełnych danych właściwych dla „zwykłej” faktury. Czyli faktura uproszczona, która w zakresie danych nabywcy musi zawierać jedynie jego numer NIP, w ewidencji sprzedaży powinna zostać zaraportowana z kompletnymi danymi (nazwą, adresem, etc.).
W wyniku zmiany ww. rozporządzenia obowiązki dotyczące zasad raportowania faktur uproszczonych w postaci paragonu z numerem NIP nabywcy przesunięto na 1 stycznia 2021 r. W konsekwencji w ewidencjach sprzedaży za miesiące od lipca do grudnia 2020 r. tego rodzaju faktury nie muszą być wyodrębniane i ujmowane indywidualnie. Warunkiem zastosowania uproszczenia jest jednak to, aby w danym okresie sprzedaż fiskalna została ujęta na podstawie informacji zbiorczych z kas rejestrujących (na podstawie raportów okresowych).
Kasy/drukarki fiskalne z funkcją wystawiania faktur uproszczonych w postaci paragonu z numerem NIP są stosowane coraz częściej. Korzystanie z tej funkcji po stronie sprzedawcy może być jednak problematyczne. Warto zatem zastanowić się nad systemowym identyfikowaniem takich „paragonowych faktur” dla potrzeb ewidencyjnych, bądź nad rezygnacją z ich wystawiania.
Podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od to warów i usług (Dz.U. poz. 1988 ze zm.)