Estoński CIT ? od 2022 roku łatwiejszy i prostszy
Od 2022 roku korzystanie przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych z opodatkowania na zasadach tzw. estońskiego CIT będzie łatwiejsze oraz korzystniejsze podatkowo niż miało to miejsce dotychczas.
To wszystko dzięki zmianom przepisów, które wchodzą w życie od stycznia 2022 roku.
Z estońskiego CIT korzystać będzie mogą: spółka akcyjna, prosta spółka akcyjna; spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka komandytowo-akcyjna oraz spółka komandytowa, której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne.
Od 2022 roku zniesiono wymóg ponoszenia nakładów inwestycyjnych. Pozostawia się wymów zatrudniania pracowników (min. 3 osoby).
Ustawodawca przewiduje dwie stawki podatku, w zależne od wysokości przychodów osiąganych przez podatnika. W przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego działalność stawka CIT wynosi 10% podstawy opodatkowania. W przypadku pozostałych podatników stawka podatku wynosi 20% podstawy opodatkowania.
Stosownie do art. 28f ust. 1 ustawy o CIT, opodatkowanie ryczałtem obejmuje okres bezpośrednio po sobie następujących 4 lat podatkowych, wskazany przez podatnika w zawiadomieniu o wyborze opodatkowania ryczałtem. Opodatkowanie ryczałtem przedłuża się na kolejne okresy bezpośrednio po sobie następujących 4 lat podatkowych, chyba że podatnik złoży informację o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem – w deklaracji o której mowa w art. 28r ust. 1 ustawy o CIT, składanej na druku CIT-8E, za ostatni rok podatkowy, w którym podatnik był opodatkowany ryczałtem.
Zatem ten system opodatkowania z zasady wybierany jest na okresy czteroletnie. Jednak wyznaczenie 4?letniego okresu rozliczeń ryczałtem nie ma charakteru bezwzględnego, gdyż podatnik może również w dowolnym momencie zrezygnować z tej formy opodatkowania, na podstawie art. 28l ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT. Warunkiem jest jednak to, aby rezygnacja nastąpiła z końcem roku obrotowego (podatkowego). Nie jest dopuszczalna rezygnacja z ryczałtu w trakcie trwającego roku obrotowego.
Zgodnie z art. 28m ust. 1 ustawy o CIT opodatkowaniu ryczałtem podlega 6 następujących kategorii dochodów:
1) dochód z tytułu zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem, w części przeznaczonej do podziału między wspólników lub na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym opodatkowanie ryczałtem,
2) dochód z tytułu ukrytych zysków,
3) dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika,
4) dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku (w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia przez osobę fizyczną w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części),
5) dochód z tytułu zysku netto w części niepodzielonej lub nieprzeznaczonej na pokrycie straty w okresie stosowania ryczałtu - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem,
6) dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych.
Spółka, która korzysta z estońskiego CIT, będzie miała obowiązek zapłaty podatku zwanego ryczałtem od dochodów spółek (stawka 20% lub 10% w zależności od wielkości podmiotu) od zysku wygenerowanego w okresie opodatkowania w tym systemie, dopiero w momencie przeznaczenia do podziału zysku między wspólników lub na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym opodatkowanie ryczałtem.
Oczywiście otrzymane przez wspólnika wypłaty podzielonych zysków spółki w postaci dywidendy, podlegają opodatkowaniu 19% m podatkiem dochodowym od osób fizycznych, analogicznie jak dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Jednakże w przypadku, gdy podzielony zysk spółki wypłacany przez spółkę opodatkowaną ryczałtem od dochodów spółek pochodzi z podziału wyodrębnionego w kapitale zysku wypracowanego w okresie, w którym była ona opodatkowana ryczałtem – wówczas należny podatek dochodowy każdego wspólnika tej spółki ulega pomniejszeniu o odpowiedni wskaźnik procentowy należnego od spółki ryczałtu od dochodów spółek.
W zależności od stawki ryczałtu (10% albo 20% - w zależności od statusu podatnika) wskaźnik odliczenia 19% od podatku dochodowego od osób fizycznych wynosi:
1) 90% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku spółki wypłaconych z zysków spółki, które zostały opodatkowane 10% ryczałtem od dochodów spółek, albo
2) 70% kwoty odpowiadającej iloczynowi procentowego udziału wspólnika w zysku spółki liczonego na dzień nabycia przez niego prawa do wypłaty podzielonego zysku i należnego ryczałtu od dochodów spółek z zysku podzielonego tej spółki, z którego przychód ten został uzyskany – w przypadku przychodów z podzielonego zysku spółki wypłaconych z zysków spółki, które zostały opodatkowane 20% ryczałtem od dochodów spółek.
Podatnik CIT, który chciałby wybrać opodatkowanie w formie estońskiego CIT jest zobowiązany do poinformowania właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w formie zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem – według ustalonego wzoru ZAW-RD. Zawiadomienie składa się: do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym podatnik ma być opodatkowany ryczałtem (art. 28j ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT).
Warto zwrócić uwagę, że w dniu 23 grudnia 2021 r. Ministerstwo Finansów opublikowało przewodnik pt. Ryczałt od dochodów spółek – objaśnienia podatkowe, w którym objaśnia jak należy interpretować przepisy w zakresie estońskiego CIT.
Z objaśnieniami mogą zapoznać się Państwo pod linkiem.