Estoński CIT- oświadczenie OSW-RD do końca stycznia

15:42, 13.01.2023 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Spółki, które są opodatkowane estońskim CIT mają obowiązek corocznego pozyskiwania oświadczeń OSW-RD od wspólników. Powyższe wynika z przepisów art. 28s ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992  r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przedmiotowy przepis stanowi, że osoba fizyczna będąca udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem podatnika opodatkowanego ryczałtem składa temu podatnikowi oświadczenie, według ustalonego wzoru (OSW-RD), o podmiotach, w których posiada, bezpośrednio lub pośrednio, co najmniej 5% udziałów w kapitale, ogółu praw i obowiązków, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub instytucji wspólnego inwestowania lub innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.

Oświadczenie należy złożyć w terminie do końca pierwszego miesiąca każdego roku podatkowego podatnika, w którym stosuje opodatkowanie ryczałtem, a w przypadku zmiany stanu faktycznego - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia tych zmian.

W przypadku gdy osoba fizyczna będąca udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem podatnika opodatkowanego ryczałtem nie wykona obowiązku wskazanego obowiązku podatnik ten informuje o niewykonaniu tego obowiązku naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika oraz naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla tej osoby fizycznej w terminie 30 dni od dnia upływu terminu na jego wykonanie.

Warto wskazać, że niezłożenie Spółce oświadczenia, złożenie go po terminie lub podanie w oświadczeniu danych niezgodnych ze stanem rzeczywistym grozi Panu/Pani odpowiedzialność przewidziana w art. 56e ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy. Zgodnie ze wskazanymi uregulowaniami, osoba fizyczna będąca udziałowcem lub akcjonariuszem podatnika opodatkowanego ryczałtem od dochodów spółek zgodnie z przepisami rozdziału 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, która wbrew obowiązkowi nie składa temu podatnikowi oświadczenia, o którym mowa w art. 28s ust. 1 tej ustawy, albo składa je po terminie lub podaje w nim dane niezgodne ze stanem rzeczywistym, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Celem omawianego oświadczenia jest pozyskanie przez podatnika informacji, z którymi podmiotami jest on powiązany. Transakcje z podmiotami powiązanymi muszą być poddawane analizie pod kątem ewentualnych dochodów zaliczanych do ukrytych zysków.

Ponadto informacje zawarte w oświadczeniu OSW-RD mają istotne znaczenie na ocenę warunków umożliwiających korzystanie podatnikowi z estońskiego CIT. Z estońskiego CIT, korzystać może spółka, której wspólnikiem są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym. Dla przykładu jeżeli wspólnik jest założycielem fundacji i posiada prawa majątkowe do otrzymania świadczenia z tego tytułu, spółka traci prawo do estońskiego CIT. 

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl