Likwidacja spółki jawnej - podział majątku z dopłatą
Dopłata otrzymana przez wspólnika z tytułu nierównego podziału majątku rzeczowego likwidowanej spółki jawnej nie jest wolna od podatku.
W interpretacji z dnia 7 maja 2021 r. Dyrektor KIS, znak: 0115-KDIT3.4011.103.2021.4.AW, wskazał, że otrzymana przez jednego ze wspólników dopłata w związku z rozliczeniami zaistniałymi po likwidacji spółki jawnej, spowodowanymi nierównym podziałem majątku rzeczowego tej spółki, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
We wniosku o indywidualną interpretacją wskazano, że jeden ze wspólników, wypowiedział umowę spółki, co w konsekwencji prowadzi do jej rozwiązania. Wspólnicy tej spółki zawarli porozumienie dotyczące sposobu podziału majątku spółki i rozliczenia się wspólników po między sobą z tego tytułu. Z uwagi na to, że udziały kapitałowe wspólników są równe, każdy z nich jest uprawniony do otrzymania połowy jej majątku. Wspólnicy zrezygnowali jednak z podziału in natura całego majątku na dwie równe części gdyż podział taki był niemożliwy bez powstania współwłasności niektórych składników majątkowych. W konsekwencji jeden ze wspólników otrzyma na wyłączną własność część majątku spółki (nieruchomości) o znacznie wyższej wartości niż majątek który przejmie drugi wspólnik. Z uwagi na powyższe, nierówna wartość podzielonego majątku zostanie wyrównana dopłatą pomiędzy wspólnikami.
W tak przedstawionym stanie faktycznym organ podatkowy wskazał, że otrzymana przez wspólnika dopłaty nie będzie wolna od podatku PIT, ponieważ nie można tutaj twierdzić, że wspólnik otrzymuje środki pieniężne z tytułu likwidacji spółki. W ocenie organu istotne jest to, że wspólnik otrzyma środki pieniężne z tytułu dopłaty nie od spółki jawnej w wyniku jej likwidacji lecz w drodze odrębnej czynności prawnej, do której został zobowiązany wspólnik, który otrzymał majątek po likwidacyjny o wyższej wartości.
W konsekwencji wskazano, że otrzymana przez jednego wspólnika spółki jawnej od drugiego wspólnika dopłata (spłata) w związku z przejęciem w naturze przez każdego ze wspólników na wyłączną własność składników tego majątku o nierównej wartości, podlega opodatkowaniu tym podatkiem na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej.