Nowa schema JPK_VAT dla rozliczeń od stycznia 2022 r. ? raportowanie sprzedaży opodatkowanej poza terytorium kraju

13:04, 18.02.2022 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Zmiany w zakresie danych objętych deklaracją oraz ewidencją VAT wprowadzone od lipca ubiegłego roku oraz te obowiązujące od 1 stycznia br. znalazły swoje odzwierciedlenie w nowej schemie JPK_V7M I JPK_V7K.

W ewidencji JPK_VAT m.in. usunięto pozycję oznaczenia rodzaju procedury „MPP”, którego nie stosujemy już od lipca ubiegłego roku, wprowadzono oznaczenie „WSTO_EE” obejmujące opodatkowaną w Polsce WSTO oraz świadczenie usług elektronicznych na rzecz konsumentów z innych państw UE, pojawił się też obowiązek i odpowiadające mu pozycje raportowania terminu płatności i daty otrzymania zapłaty przy uldze na złe długi po stronie wierzyciela. W deklaracji natomiast wprowadzono pojawiły się pozycje obejmujące nowe terminy płatności.

Ponadto, zarówno w ewidencji jak i deklaracji, doprecyzowano opis pozycji dotyczącej podstawy opodatkowania z tytułu dostawy towarów oraz świadczenia usług, dla których miejsce świadczenia znajduje się poza terytorium kraju sprzedaży poza terytorium kraju (czyli sprzedaży poza terytorium kraju), w tym odrębnie z tytułu świadczenia usług, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy (tj. wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług raportowane w informacji podsumowującej VAT-UE).

Zgodnie z aktualnym opisem omawianej pozycji, obejmuje ona (1) czynności, w stosunku do których na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 lub ust. 9 ustawy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, (2) z wyłączeniem czynności objętych procedurami szczególnymi, o których mowa w dziale XII w rozdziale 6a, 7 lub 9 ustawy.

Doprecyzowanie, zgodnie z którym w ewidencji i deklaracji w zakresie sprzedaży opodatkowanej poza terytorium kraju wykazuje się czynności „z prawem do odliczenia” nie stanowi zmiany, lecz niejako „przeniesienie” tej informacji do opisu pozycji ewidencji oraz deklaracji. Ale… co to oznacza?

W tym miejscu warto przypomnieć, że prawo do odliczenia VAT z zasady przysługuje jedynie w odniesieniu do towarów i usług wykorzystywanych do działalności opodatkowanej polskim VAT. Transakcje, od których jest należny zagraniczny podatek nie spełniają tego warunku, przy czym przepisy szczególne pozwalają na jego odliczenie w zakresie, w jakim:
-  prawo to przysługiwałoby, gdyby podlegały opodatkowaniu VAT w Polsce, a podatnik posiada dokumenty z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami (art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT), oraz
-  nabywane towary i usługi są związane ze świadczeniem usług finansowych zwolnionych z VAT opodatkowanych na terytorium państwa trzeciego lub gdy dotyczą bezpośrednio towarów eksportowanych (art. 86 ust. 9 ustawy o VAT).

W kontekście powyższego, w ewidencji i deklaracji JPK_VAT w zakresie sprzedaży poza terytorium kraju, z zasady ujmujemy jedynie transakcje, które podlegając opodatkowaniu w Polsce generowałyby obrót dający prawo do odliczenia VAT.

Przykład 1

Polski przewoźnik, czynny podatnik VAT, świadczy usługi transportowe na rzecz kontrahenta będącego podatnikiem z siedzibą we Francji. Usługi te zgodnie z art. 28b ustawy o VAT są opodatkowane w kraju siedziby usługobiorcy, czyli we Francji. W celu ich świadczenia przewoźnik leasinguje w kraju ciągnik siodłowy wraz z naczepą.

Ponieważ usługi transportowe wykonane na terytorium kraju dawałyby Przewoźnikowi prawo do odliczenia VAT naliczonego, może on odliczyć ten podatek od leasingu związanego z takimi usługami opodatkowanymi zagranicznym VAT i jest zobowiązany do wykazania przedmiotowych usług transportowych w ewidencji i deklaracji JPK_VAT jako sprzedaż poza terytorium kraju.

Tutaj dodatkowo, jako że mamy do czynienia z usługą świadczoną na rzecz podatnika z UE, dla której miejsce opodatkowania ustala się zgodnie z art. 28b ustawy (wg siedziby usługobiorcy będącego podatnikiem), usługi transportowe Przewoźnik wykaże również w informacji podsumowującej VAT-UE jako wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług.

Przykład 2

Polska Spółka - Pożyczkodawca, czynny podatnik VAT, udzieliła oprocentowanej pożyczki Spółce „Matce” z siedzibą we Włoszech. Usługa ta zgodnie z art. 28b ustawy o VAT jest opodatkowana w kraju siedziby usługobiorcy, czyli we Włoszech.

Usługa udzielenia pożyczki wykonana na terytorium kraju, jako zwolniona od VAT, nie dawałyby Pożyczkodawcy prawa do odliczenia podatku naliczonego, tym samym nie daje takiego prawa będąc opodatkowana poza terytorium kraju. W konsekwencji Pożyczkodawca nie wykazuje jej w ewidencji i deklaracji JPK_VAT.

W ewidencji i deklaracji JPK_VAT nie wykazuje się sprzedaży opodatkowanej zagranicznym VAT jako WSTO i SOTI, objętych procedurami szczególnymi i raportowanych w odrębnych deklaracjach (OSS).

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl