Uproszczona metoda wpłacania zaliczek nie przewiduje obniżenia CIT do 15%
Ustawodawca zapomniał o obniżeniu stawki podatku CIT do 15 proc. dla firm wybierających uproszczoną metodę wpłacania zaliczek.
Od 2017 r. podatnicy rozpoczynający działalność oraz podatnicy, którzy mają status małego podatnika, płacą podatek dochodowy od osób prawnych w stawce 15 proc. Okazuje się jednak, że z preferencji tej nie mogą korzystać podatnicy, którzy chcieliby już od stycznia 2017 r. wpłacać zaliczki na podatek z zastosowaniem tzw. uproszczonej metody.
Polega ona na wpłacaniu zaliczek miesięcznych w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu rocznym złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy (art. 25 ust. 6 ustawy o CIT). Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.
Podatnik, który w 2017 r. chce wpłacać zaliczki z zastosowaniem metody uproszczonej, powinien ustalić ich wysokość w oparciu o wielkość podatku wykazanego w zeznaniu złożonym w 2016 r. (czyli de facto w zeznaniu złożonym za 2015 r. ). Z uwagi, iż podatek w poprzednich latach był naliczany według stawki 19 proc, comiesięczne zaliczki na podatek w 2017 r. będą wynosiły odpowiednio 1/12 z kwoty tego podatku.
Wybór metody uproszczonej może zatem oznaczać powstanie nadpłaty podatku, która oczywiście będzie do zwrotu, ale dopiero po złożeniu zeznania rocznego. W praktyce okaże się, że wielu podatników, którzy aktualnie wybiorą uproszczoną metodę wpłacania zaliczek, nie odczują obniżenia podatku jeszcze co najmniej do końca 2017 r.
Przypomnijmy, że warunkiem opłacania zaliczek w uproszczonej formie jest złożenie do organu podatkowego stosownego oświadczenia w terminie do 20 lutego 2017 r.