Wynagrodzenie notariusza, PCC, opłaty sądowe od wniesienia wkładu w KUP u wspólników
W przypadku dokonania wkładu do spółki osobowej wydatki na wynagrodzenie notariusza, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz opłaty sądowe mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych u wspólników proporcjonalnie do ich udziału w zysku spółki.
Powyższe wynika z interpretacji jakie wydał Dyrektor KIS w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w odniesieniu do wspólników będących osobami fizycznymi – interpretacja indywidualna z dnia 17 grudnia 2020 r. (nr 0115-KDIT3.4011.582.2020.4.KR) oraz podatku dochodowego od osób prawnych w odniesieniu do wspólników będących osobami prawnymi – interpretacja z dnia 18 grudnia 2020 r. (nr 0111-KDIB1-3.4010.471.2020.4.APO).
Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku komandytariusze wnieśli wkład do Spółki. W związku z tą czynnością, Spółka zapłaciła wynagrodzenie notariusza, podatek od czynności cywilnoprawnych oraz opłaty sądowe. Przedmiotem wkładu była wierzytelność przysługująca komandytariuszom względem Spółki o zwrot kwoty głównej udzielonej przez nich pożyczki. W związku z tym doszło do potrącenia wierzytelności Spółki o wniesienie wkładu z wierzytelnością wspólników względem Spółki o zwrot kwoty pożyczki.
Wspólnicy chcieli wiedzieć, czy będą uprawnieni do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na sporządzenie aktu notarialnego i związanych z nim opłat (wynagrodzenia notariusza, opłaty sądowej, PCC, wypisów aktu notarialnego), proporcjonalnie do posiadanego udziału w zyskach spółki, w związku z wniesieniem wkładu przez każdego z komandytariuszy do Spółki
Zdaniem podatników wydatki przedmiotowe mogą być zaliczone do kosztów podatkowych zarówno na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jaki i podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatki te bowiem nie mieszczą się w katalogu wyłączeń z kosztów podatkowych o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy p.d.o.p. oraz art. 23 ust. 1 ustawy p.d.o.f. Co więcej, poniesione wydatki mają charakter bezzwrotny i zostały prawidłowo udokumentowane. Wydatki te przyczyniają się także do stworzenia źródła przychodów i jego zabezpieczenia. Tym samym, wydatki na sporządzenie aktu notarialnego i związanych z nim opłat (wynagrodzenia notariusza, opłaty sądowej, PCC, wypisów aktu notarialnego) w związku z wniesieniem wkładu do spółki uznać należy za pośrednie koszty uzyskania przychodu, a koszty te przypisywane będą danemu wspólnikowi Spółki proporcjonalnie do posiadanego przez niego udziału w Spółce.
Organ podatkowy przyznał podatnikowi rację.
Stanowisko, zgodnie z którym tego typy wydatki stanowią koszty podatkowe proporcjonalnie do udziału w zysku wspólników zostało także wyrażone m.in. w interpretacjach z 22 stycznia 2019 r. (nr 0114-KDIP2-3.4010.258.2018.1.MS) oraz z 13 lipca 2020 r. nr (0111-KDIB2-1.4010.148.2020.4.AM).
Końcowo wskazać należy, że mimo że stanowisko przedmiotowe dotyczyło wspólników spółki komandytowej, zastosowanie znajdzie także w odniesieniu do spółki jawnej lub partnerskiej.