Czy w przyszłym roku czeka nas rewolucja w urlopach?

14:02, 04.10.2017 Agata Kowalik - radca prawny, doradca podatkowy

W przyszłym roku mogą nas czekać rewolucyjne zmiany w prawie pracy. Komisja kodyfikacyjna prawa pracy, która pracuje nad nowym Kodeksem Pracy planuje wprowadzić zmiany m in. dotyczące urlopów wypoczynkowych.

W rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prof. Marcin Zielenicki zapowiada, że wymiar urlopu wypoczynkowego mógł być ustalany w układzie zbiorowym – zakładowym lub ponadzakładowym. Ten wskazany w kodeksie obowiązywałby zatem jedynie w przypadku, gdy przepisy wewnątrzzakładowe lub branżowe nie określiłyby go inaczej. Obecnie urlop wypoczynkowy wynosi – w zależności od długości stażu pracy pracownika – 20 lub 26 dni. Zgodnie z proponowanymi zmianami urlop, po uzgodnieniu między przełożonym i pracownikami mógłby zostać skrócony do 20 dni lub wydłużony do 30. Ta liczba będzie podlegać negocjacjom przy zawieraniu układu zbiorowego.

Ministerstwo zapowiada, że dni urlopowe trzeba będzie wykorzystać w przysługującym nam roku. Nie będzie możliwości przetrzymywania ich na następny rok. Komisja skłania się ku koncepcji wzmocnienia wypoczynkowego charakteru urlopu, tzn. aby rzeczywiście służył celowi, w jakim się go udziela. To jednak nie koniec zmian. Nie będzie możliwe również wykonywanie dodatkowo płatnej pracy dla innego podmiotu w trakcie urlopu wypoczynkowego. - Chodzi np. o sytuacje, gdy w trakcie korzystania z urlopu pracownik nie odpoczywa od pracy zarobkowej, tylko wykonuje ją dla innego podmiotu albo na innej podstawie prawnej. Urlop ma służyć wypoczynkowi - mówi prof. Zieleniecki.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

polityka prywatności pliki cookies projekt i realizacja ibif.pl