Zbycie udziałów w celu ich umorzenia nie podlega PCC

10:35, 26.10.2015 Agata Paul

Zbycie udziałów w celu ich umorzenia nie podlega PCC. Takie stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 13 października 2015 r. (IBPB-2-1/4514-121/15/MK).

Wnioskodawca będący spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce planował przeprowadzenie procedury dobrowolnego umorzenia części własnych udziałów, na podstawie umowy zawartej z jednym z udziałowców. Wnioskodawca wskazał, że nabędzie od wspólnika udziały bez wynagrodzenia.

W związku z powyższym Wnioskodawca zadał pytanie, czy zawarcie umowy nabycia udziałów w ramach procedury dobrowolnego umorzenia udziałów bez wynagrodzenia nie będzie skutkowało powstaniem po stronie Wnioskodawcy obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Wnioskodawca wskazał, że w jego ocenie zawarcie takiej umowy nie będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych

Uzasadniał, że art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera enumeratywny katalog czynności cywilnoprawnych podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Oznacza to, że czynności niewymienione w ustawowym katalogu nie podlegają opodatkowaniu, nawet gdy wywołują skutki w sferze gospodarczej takie same, bądź podobne do tych, które zostały w nim wyliczone.

Wnioskodawca wskazał także, że instytucja umorzenia udziałów została uregulowana w przepisach ustawy Kodeks półek handlowych, a instytucja sprzedaży w ustawie Kodeks cywilny. Zdaniem Wnioskodawcy instytucja umorzenia udziału w spółce w drodze nabycia przez spółkę udziału  jest ściśle związana ze stosunkiem uczestnictwa w spółce i musi wynikać z umowy spółki, tym samym jest to norma o charakterze lex specialis w stosunku do przepisów Kodeksu cywilnego.

Organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy i odstąpił od własnego uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy umorzenia udziałów bez wynagrodzenia. Niemniej jednak wydaje się, że powyżej wskazane argumenty mogłyby okazać się zasadne także w razie umorzenia udziałów za wynagrodzeniem.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl