Know-how przekazany w ramach umowy licencyjnej ze stawką 5% podatku CIT
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 6 grudnia 2022 r. podkreślił, że w przypadku udzielenia licencji na korzystanie z wynalazku, know-how przekazany w ramach tej umowy może korzystać z 5% stawki podatku CIT, do której to uprawnione są podmioty korzystające z Innovation Box (IP BOX) .
Przypomnijmy, podatek osiągnięty od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności korzysta ze stawki 5%, stosownie do regulacji wynikających z art. 24ca ustawy o CIT (art. 3ca ustawy o PIT). Wprawdzie kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej w rozumieniu ustawy niewątpliwie są patenty (a więc prawo do korzystania z wynalazku), to jednak know-how wyraźnie w katalogu tych praw nie został wskazany. Niemnie jednak, w większości sytuacji korzystanie z wynalazku wymaga posiadania przez licencjobiorcę odpowiedniego know-how, a więc wiedzy technicznej i informacji, które umożliwią pełne korzystanie z prawa.
W stanie faktycznym będącym przedmiotem wyroku wskazano, że przedmiotem działalności Skarżącej jest prowadzenie prac rozwojowych w dziedzinie biotechnologii nakierowanych na tworzenie i rozwój produktów leczniczych. W ramach prowadzonej działalności Skarżąca realizowała projekt rozwojowy nad nowym związkiem chemicznym, którego to realizacja składała się z kilku etapów, których celem miało być wytworzenie i przetestowanie leku przed wprowadzeniem go na rynek. Prace projektowe charakteryzować się miały twórczym (kreatywnym) i zindywidualizowanym podejściem, zaś każdy z etapów był istotny z perspektywy realizacji całości projektu. Skarżąca posiada rozbudowaną dokumentację projektową, obejmującą każdy z etapów projektu w sposób szczegółowy.
Każdy z etapów dostarczył Skarżącej szereg efektów w postaci know-how. W przypadku rozwoju danego związku, Skarżąca dąży do uzyskania patentu.
Efekt przeprowadzonych prac w ramach projektu skomercjonalizowany został na podstawie umowy licencyjnej na rzecz niepowiązanej spółki belgijskiej. Umowa licencyjna obejmowała część patentów, a także nierozerwalnie związany z patentami know-how. Patenty i know-how były ściśle ze sobą powiązane, a udzielenie licencji na jeden z elementów bez uwzględnienia drugiego nie miałby uzasadnienia, zarówno z perspektywy dalszych prac rozwojowych, jak i biznesowej.
W związku z powyższym, Skarżąca zadała pytanie: czy będzie uprawniona do zastosowania 5% stawki CIT na podstawie art. 24d ustawy o CIT (IP BOX), w stosunku do dochodów IP uzyskiwanych na podstawie umowy licencyjnej.
W tym zakresie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko Skarżącej za nieprawidłowe, wskazując że możliwość opodatkowania stawką 5% należności licencyjnych w części przypadającej na know-how nie będzie stanowiła dochodu z kwalifikowanego IP. Zdaniem Dyrektora KIS możliwość opodatkowania stawką 5% należności licencyjnych w części przypadającej na know-how nie będzie stanowiła dochodu z kwalifikowanego IP.
Ze stanowiskiem Dyrektora KIS nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który to w wyroku z 8 marca 2022 r. sygn. akt III SA/Wa 2159/21 uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną w zaskarżonej części. Skarga kasacyjna złożona przez organ podatkowy również okazała się bezpodstawna.
W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego wykładnia dokonana przez Dyrektora KIS jest nieprawidłowa i stanowi wynik błędnej, zawężającej wykładni przepisu prawa materialnego. NSA nawiązując do wykładni m.in. ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej podkreślił, że jeżeli umowa licencyjna nie stanowi inaczej, licencjodawca jest obowiązany do przekazania licencjobiorcy wszystkich posiadanych przez niego w chwili zawarcia umowy licencyjnej informacji i doświadczeń technicznych potrzebnych do korzystania z wynalazku. Niewątpliwie świadczy to o konieczności przekazania licencjobiorcy know-how związanego z wynalazkiem, o ile umowa nie stanowi inaczej. W stanie faktycznym będącym przedmiotem wyroku takie informacje nie zostały wyłączone z umowy, a więc informacje i doświadczenie techniczne musiało stanowić integralną część umowy licencyjnej. Tym samym, do dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej należało zaliczyć także należności wynikające z umowy licencyjnej w części obejmującej zapłatę za know-how, jako ściśle związane z patentami jako kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 grudnia 2022 r. sygn. akt II FSK 754/22