Nagrody i premie roczne w koszach podatkowych

09:52, 13.06.2019 Piotr Chojnacki - radca prawny, doradca podatkowy

Dodatkowe wynagrodzenia przysługujące pracownikom w postaci nagród lub premii rocznych są koszem podatkowym w miesiącu, w którym podjęto decyzję o ich przyznaniu, pod warunkiem terminowej ich wypłaty. 

Wynagrodzenie za pracę wypłacane jest zazwyczaj za okresy miesięczne, w terminie wskazanym w umowie o pracę lub w regulaminie wynagradzania. Niekiedy jednak pracownicy otrzymują, poza wynagrodzeniem miesięcznym, inne składniki wynagrodzenia niezwiązane ze świadczeniem pracy w danym miesiącu. Wówczas pojawiają się wątpliwości, w jakim okresie takie wynagrodzenie może zostać zaliczone do kosztów podatkowych. Ustawa o CIT reguluje jedynie zasady potrącania wynagrodzeń należnych za okresy miesięczne.

Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku podatnika, który poza wynagrodzeniem miesięcznym wypłaca pracownikom inne świadczenia wskazane w układzie zbiorowym pracy. Do takich wynagrodzeń należy:
-  nagroda roczna, której wypłata następuje w terminie do dnia 15 stycznia roku następnego,
-  dodatkowa nagroda roczna, uzależniona od wysokości osiągniętego przez Spółkę wyniku bilansowego, której wypłata następuje w terminie 14 dni po rozpatrzeniu i zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego.

ZUZP zawiera również zastrzeżenie, że jeżeli wynik finansowy netto wynikający z zatwierdzonego budżetu Spółki za dany rok obrotowy i stopień jego realizacji w trakcie roku wskazują, że dodatkowa nagroda roczna przekroczy określoną procentowo wysokość wynagrodzeń, Zarząd Spółki podejmuje decyzję o uruchomieniu wypłat zaliczkowych na poczet dodatkowej nagrody rocznej.

W związku z brakiem przyporządkowania dodatkowych wynagrodzeń wypłacanych pracownikom do poszczególnych miesięcy za które wynagrodzenia są należne, podatnik miał wątpliwości w jakiej dacie rozpoznać koszty podatkowe.   

W interpretacji z 7 maja 2019 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.128.2019.1.MS) Dyrektor KIS uznał, że pracodawcy, którzy terminowo wypłacają należności z tytułu wynagrodzenia za pracę mogą je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów już w miesiącu, za który są należne, czyli na zasadzie memoriałowej. Dla celów podatkowych nagroda roczna czy też dodatkowa nagroda roczna – staje się należna, gdy zostaje ustalona i określona co do wysokości oraz wynika z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. Wynagrodzenia, premie i nagrody oraz inne świadczenia pieniężne ponoszone na rzecz pracownika mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w okresie, za który są należne, jednak pod warunkiem, że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji pracownika w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy o pracę lub innego stosunku prawnego łączącego strony.

Dlatego też, w ocenie Dyrektora KIS, wydatki na wypłatę rocznej nagrody będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie, gdy przedmiotowe świadczenia są należne tj. w miesiącu grudniu danego roku, choć jej wypłata będzie miała miejsce w roku następnym, pod warunkiem, że zostanie wypłacona lub postawiona do dyspozycji w terminie wynikającym z uregulowań obowiązujących w Spółce.

W zakresie zasad zaliczania do kosztów podatkowych zaliczek na poczet dodatkowej nagrody rocznej oraz samej nagrody rocznej, Dyrektor KIS uznał, że wynagrodzenie z ww. tytułów stanowi koszt uzyskania przychodów, potrącany w miesiącu w którym wynagrodzenie zostanie przeznaczone na wypłaty dla pracowników. Warunkiem otrzymania tej nagrody jest osiągnięcie przez Spółkę zysku netto za zakończony rok obrotowy. Wypłata tej nagrody następuje w terminie 14 dni po rozpatrzeniu i zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego. Wypłata zaliczek następuje w ciągu miesiąca od dnia upublicznienia raportów kwartalnych Spółki za II i III kwartał roku obrotowego. Dlatego też zaliczki na poczet dodatkowej nagrody rocznej są kosztem podatkowym w miesiącu, w którym podjęta została w Spółce decyzja o ich wypłacie. Natomiast dodatkowa nagroda roczna (po ewentualnym potrąceniu wcześniej wypłaconych zaliczek) jest kosztem podatkowym w miesiącu zatwierdzenia sprawozdania finansowego za ubiegły rok, wykazującego zysk netto.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl