Od 2017 r. zmieniły się zasady opodatkowania aportów
Z dniem 1 stycznia 2017 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 5 września 2016 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1550). Ustawa wprowadziła m. in. zmiany dotyczące zasad opodatkowania aportów. Nowela dotyczy zarówno podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (zmiana art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT), jak i podatku dochodowego od osób prawnych(zmiana art. 12 ust. 1 pkt ustawy o CIT).
Do końca grudnia 2016 roku przychodem wnoszącego do spółki wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część była wartość nominalna udziałów bądź akcji otrzymanych w zamian za ten wkład. Po nowelizacji przychodem wnoszącego do spółki aport w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część jest wartość tego wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku – w innym dokumencie o podobnym charakterze. Jeżeli wartość ta będzie niższa, od jego wartości rynkowej albo nie zostanie ona określona w statucie, umowie spółki albo innym dokumencie o podobnym charakterze, to przychodem będzie wartość rynkowa takiego wkładu określona na dzień przeniesienia własności jego przedmiotu.
Na gruncie podatku dochodowego nie będzie już więc miało znaczenia jaka część wnoszonego wkładu przeznaczana jest na kapitał podstawowy spółki, a jaka na zapasowy (agio). Takie rozróżnienie nadal może mieć jednak znaczenie dla podatku od czynności cywilnoprawnych, gdzie opodatkowaniu podlega tylko ta część wkładu, która podwyższa kapitał zakładowy.
Nowe regulacje znajdą zastosowanie do podatników podatków wnoszących do spółek wkłady niepieniężne w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Natomiast aport w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa nadal pozostaje neutralny podatkowo na moment wniesienia przedsiębiorstwa.