Odliczenie VAT po terminie do korekty z tytułu ulgi na złe długi

12:01, 16.05.2022 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Podatnik, który nie zapłacił za fakturę w terminie 90 dni od upływy terminu jej płatności jest zobowiązany do korekty in minus w zakresie VAT naliczonego odliczonego na podstawie tej faktury. Prawo do odliczenia „wraca” w związku z opłaceniem faktury.

Korekta zmniejszająca VAT naliczony po stronie dłużnika dotyczy kwoty podatku VAT odliczonego z faktury przypadającej na nieuregulowaną kwotę, czyli brak odliczenia wyłącza jej obowiązek. Co zatem w przypadku, w którym podatnik decyduje się po raz pierwszy uwzględnić w swoich rozliczeniach VAT fakturę zakupową już po upływie terminu korekty.

Faktura nieuregulowana w terminie 90 dni od upływu terminu jej płatności (przed upływem terminu korekty z tytułu tzw. ulgi na złe długi), z której VAT nie został odliczony, nadal może stanowić podstawę odliczenia, przy czym niejako zmienia się zasada wskazująca jego termin. Nie jest to już reguła ogólna (odliczenie w okresie, w którym fakturę otrzymano), lecz kasowa – odliczenie w okresie, w którym faktura zostanie opłacona, odpowiednio w zakresie VAT przypadającego na zapłaconą kwotę faktury. W praktyce oznacza to, że przy braku wcześniejszego odliczenia podatku naliczonego z faktury w stosunku do której upłynął już termin korekty z tytułu ulgi na złe długi, odliczenie następuje w związku z jej uregulowaniem, bez konieczności korekty wcześniejszych rozliczeń.

Stanowisko takie potwierdzają organy podatkowe. Przykładowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 10 maja 2022 r. (sygn. 0112-KDIL3.4012.100.2022.1.AK), stwierdził, że, cyt.: „w rozpatrywanej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, gdy Wnioskodawca mimo otrzymania faktury zakupowej uprawniającej do odliczenia podatku naliczonego, nie dokonał na jej podstawie obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w terminach wskazanych w art. 86 ust. 10, 11 lub 13 (w drodze korekty), a następnie dopiero po upływie terminu wskazanego w art. 89b ust. 1 ustawy (tj. 90 dni od dnia terminu płatności) uregulował jej należność. Wobec tego należy stwierdzić, że Wnioskodawca ma prawo odliczyć podatek naliczony wynikający z ww. faktury, uregulowanej w całości należności w rozliczeniu za okres, w którym całość należności została uregulowana z zastrzeżeniem terminu wskazanego w art. 86 ust. 13 ustawy – tj. nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Ponadto, Wnioskodawca nie będzie zobligowany do dokonania korekty deklaracji za listopad 2019 r., w którym powstało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu otrzymania ww. faktury, ani też dokonania korekty kwoty podatku naliczonego za wcześniejsze okresy rozliczeniowe, o której mowa w art. 89b ust. 1 ustawy, gdyż Wnioskodawca nie dokonał odliczenia podatku VAT przed faktycznym uregulowaniem zobowiązania.”

Korzystając z możliwości odliczenia podatku naliczonego z faktury w późniejszych okresach niż okres jej otrzymania i powstania obowiązku podatkowego, należy zatem zweryfikować, czy względem tego dokumentu nie zaistniały już przesłanki do korekty podatku naliczonego z tytułu ulgi na złe długi, gdyż w niektórych przypadkach wpłynie to na ustalenie terminu odliczenia.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl