PKD nie decyduje o wyłączeniu ze zwolnienia z VAT
Faktycznie realizowany zakres usług jest decydujący przy określeniu czy podatnik może korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT.
Usługi doradcze są opodatkowane VAT od pierwszej czynności, zatem każdy, kto je świadczy jest podatnikiem VAT czynnym zobowiązanym do zapłaty podatku, nie mając możliwości korzystania ze zwolnienia dla tzw. drobnych przedsiębiorców (w ramach limitu do 200 tys. zł. – art. 113 ustawy o VAT). Jednakże o tym, czy w konkretnym przypadku zwolnienie może mieć zastosowanie, nie decyduje kwalifikacja prowadzonej działalności wg PKD, lecz faktycznie wykonywane czynności.
W sprawie będącej przedmiotem interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 2 czerwca 2022 r., sygn. 0114-KDIP1-3.4012.164.2022.2.LK, organ potwierdził, iż usługi w zakresie sporządzania wniosków aplikacyjnych, pomimo, że działalność w tym zakresie według klasyfikacji PKD została zdefiniowana w podklasie 70.22.Z – „Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania”, same w sobie nie stanowią usług doradczych. Świadcząca je podatniczka może zatem korzystać ze zwolnienia, o ile w rzeczywistości nie będzie wykonywać czynności doradczych,
Dla zidentyfikowania usług doradczych , wyłączających ze zwolnienia z VAT, organ odwołał się do definicji słownikowych. Wskazując, że „ani ustawa, ani przepisy wykonawcze do tej ustawy nie definiują pojęcia „doradztwo”. (…). Tak więc doradztwo jest udzielaniem fachowych zaleceń, porad na przykład w zakresie ekonomii, finansów czy też z dziedzin technicznych, a przez doradcę rozumie się tego, kto udziela porad, doradza. Zatem użyty w ustawie o podatku od towarów i usług termin „usługi w zakresie doradztwa” należy rozumieć szeroko, przy czym najistotniejszy jest charakter wykonywanych czynności. Należy podkreślić, że porada czy opinia nie musi mieć charakteru odrębnego pisemnego dokumentu, bowiem już samo wykonywanie czynności, których istotą jest doradztwo, decyduje o wyłączeniu tych czynności ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 oraz ust. 9 ustawy.
Mając na uwadze wskazane przepisy należy zauważyć, że o wyłączeniu ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 13 pkt 2 lit. b) ustawy, decyduje kwalifikacja, bądź istota wykonywanych czynności.”