Przystąpienie spółki z o.o. do spółki jawnej a status podatnika CIT
W przypadku przystąpienia do spółki jawnej wspólnika nie będącego osoba fizyczną w trakcie roku podatkowego, wystarczającym jest złożenie informacji o podatnikach podatku dochodowego (formularz CIT 15J i CIT/JW) w terminie 14 dni od dnia zaistnienia zmian w składzie wspólników, aby uniknąć statusu podatnika CIT.
Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 5 marca 2021 r. Nr 0111-KDIB1-3.4010.9.2021.1.JKU.
Jest to jedna z pierwszych interpretacji, która dotyczy zasad stosowania w stosunku do spółek jawnych przepisów ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 2123), które obowiązują od dnia 1 stycznia 2021 r.
Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym planowane jest rozszerzenie składu wspólników spółki jawnej o spółkę z o.o. Spółka kapitałowa miałaby przystąpić od pierwszego dnia wybranego miesiąca w 2021 r. Spółka jawna złoży do odpowiednich organów informacje (aktualizacje informacji), o których mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a lit. a i b ustawy CIT - w terminie 14 dni licząc od dnia zaistnienia zmian w składzie Spółki. Złożone informacje będą zawierały wszelkie dane określone w art. 1 ust. 4 ustawy CIT.
Wątpliwości spółki budzi czy przystąpienie spółki kapitałowej spowoduje obowiązek stosowania przez spółkę jawną przepisów ustawy o CIT. Zdaniem spółki nie uzyska ona statusu podatnika CIT.
Organ podatkowy przyznał spółce rację. Przytoczył brzmienie nowych przepisów tj. art. 1 ust. 3 pkt 1a ustawy CIT, z których wynika, że spółka jawna mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, której wspólnikami spółki jawnej nie są wyłącznie osoby fizyczne, może złożyć rezygnacje ze statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych składając:
a. przed rozpoczęciem roku obrotowego informację, według ustalonego wzoru, o podatnikach podatku dochodowego od osób prawnych oraz o podatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych, posiadających, bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów niebędących podatnikami podatku dochodowego, prawa do udziału w zysku tej spółki, o którym mowa odpowiednio w art. 5 ust. 1 albo o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1426, z późn. zm.), lub
b. aktualizację informacji, o której mowa w lit. a, w terminie 14 dni, licząc od dnia zaistnienia zmian w składzie podatników
- do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę spółki jawnej oraz naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla każdego podatnika osiągającego dochody z takiej spółki.
Organ wskazał, że z powyższych przepisów wynika, że co do zasady, informacje powinny być składane przed rozpoczęciem roku obrotowego spółki oraz w każdym przypadku, gdy nastąpi zmiana w składzie podatników, w terminie 14 dni, licząc od dnia zaistnienia zmiany.
W przedmiotowej interpretacji organ podatkowy potwierdził zatem, że w przypadku przystąpienia do spółki jawnej wspólnika niebędącego osobą fizyczna w trakcie roku terminem na złożenie informacji będzie termin 14 dni od dnia przystąpienia wspólnika. Ponadto wydaje się także, że organ ten potwierdził, że w przypadku spółek jawnych o mieszanym składzie informacje takie powinny być składane przed rozpoczęciem każdego kolejnego roku obrotowego, jeśli spółka chce pozostać transparentna na gruncie podatku dochodowego.