SLIM VAT 1 - Termin rozliczenia korekty zakupowej in minus

12:36, 08.10.2021 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Wprowadzone z dniem 1 stycznia br. uproszczenia w zakresie rozliczeń korekt in minus w praktyce nadal są źródłem wielu wątpliwości dotyczących terminu ich rozliczenia.

Przy czym, o ile po stronie sprzedawcy przepisy jednoznacznie wskazują, że w przypadku faktur z wykazanym VAT zmniejszenie podstawy opodatkowania i kwoty podatku nie może nastąpić wcześniej niż w okresie, w którym wystawiono korektę, to dla obowiązku zmniejszenia odliczenia podatku naliczonego po stronie nabywcy wystarczające jest spełnienie umówionych warunków do zmniejszenia, już bez konieczności dysponowania fakturą korygującą. Ustalenie okresu właściwego dla pomniejszenia odliczenia u nabywcy powinno zatem nastąpić przede wszystkim z uwzględnieniem postanowień umów (porozumień), ale nie należy też zapominać o znaczeniu przyczyny korekty.

Takie podejście potwierdza stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, zaprezentowane w interpretacji indywidualnej z dnia 20 września 2021 r. (sygn. 0111-KDIB3-1.4012.233.2021.2.IK).  W piśmie tym organ odniósł się do kwestii terminu rozliczenia otrzymanych faktur korygujących (zakupowych) powodowanych rabatami, obniżkami ceny i reklamacjami oraz pomyłkami, takimi jak faktury wystawione bezpodstawnie.

W powołanej interpretacji, w odniesieniu do korekt powodowanych nowymi okolicznościami czytamy, iż „za moment uzgodnienia warunków obniżenia podstawy opodatkowania należy uznać zawarcie umowy. Zaś za moment spełnienia warunków należy uznać odpowiednio:
-
moment przekroczenia wolumenu obrotów lub (jeśli taki dodatkowy warunek wynika z zawartych porozumień umownych) w chwili otrzymania przez nabywcę potwierdzenia,
-
chwilę dokonania zapłaty przez nabywcę w terminie wskazanym w warunkach skonta (zgodnie z fakturą pierwotną) już będzie w tym przypadku uznawane za spełnienie warunków do pomniejszenia podstawy opodatkowania.

W związku z powyższym w ww. przypadkach odmiennie kształtuje się moment, w którym nabywca ma dokonać korekty podatku naliczonego:
-
w przypadku skonta: w momencie dokonania zapłaty (dochodzi do skonta), w związku z czym nabywca pomniejsza podatek naliczony do odliczenia o wartość skonta w rozliczeniu za okres, w którym dokonał płatności (spełnienie warunków do obniżenia podstawy opodatkowania).
-
w przypadku rabatu z tytułu przekroczenia wolumenu obrotów spełnienie warunków do obniżenia podstawy opodatkowania nastąpiło w miesiącu, w którym doszło do przekroczenia. Należy jednak zwrócić uwagę, że jeśli z porozumień pomiędzy Wnioskodawcą a kontrahentami wynika dodatkowy obowiązek potwierdzenia rabatu w sposób zwyczajowo przyjęty w obrocie pomiędzy podmiotami (np. niesformalizowany: mailem, telefonicznie), to w tej sytuacji należy uznać, że spełnienie warunków udzielenia rabatu nastąpi nie w chwili przekroczenia wolumenu obrotów a dopiero w chwili otrzymania przez nabywcę potwierdzenia (informacji o jego udzieleniu), takim potwierdzeniem może być wystawienie faktury korygującej, jednak z uwagi na obowiązek informacyjny musi dojść do przekazania jej nabywcy a sprzedawca powinien posiadać dokumentację potwierdzającą poinformowanie nabywcy o tym w taki czy inny sposób”.

W odniesieniu do reklamacji organ stwierdził, cyt. „Nabywca zobowiązany będzie do dokonania korekty w chwili otrzymania informacji o przyjęciu akceptacji reklamacji - bez względu na formę tej informacji. Może to być otrzymanie faktury korygującej, jednak jeżeli niezależnie od jej wystawienia nabywca zostanie w inny sposób wcześniej poinformowany przez sprzedawcę o fakcie uznania reklamacji to jest zobowiązany do obniżenia podatku naliczonego już w rozliczeniu za okres, w którym miała miejsce ta informacja.” Podkreślić należy, że w przypadkach, w których zgodnie z umową sprzedawca jest zobowiązany zwrot przyjąć, zmniejszenie odliczenia powinno nastąpić już w związku z dokonaniem zwrotu.

 Z kolei w przypadku faktur wystawionych bezpodstawnie (w wyniku błędnego sklasyfikowania danego zdarzenia jako podlegającego opodatkowaniu bądź wystawienia faktury na błędnego nabywcę), w których kontrahenci wystawiają faktury korygujące „do zera”, zdaniem organu „przyczyna braku prawa do odliczenia istniała już w chwili wystawienia faktury pierwotnej (zatem faktura pierwotna była obciążona błędem od samego początku), w związku z czym nabywca (Wnioskodawca) powinien dokonać zmniejszenia podatku naliczonego „wstecz” w rozliczeniu za okres, w którym skorzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur pierwotnych, gdyż z takich faktur odliczenie Wnioskodawcy w ogóle nie przysługiwało.”

W świetle stanowiska organu nie jest właściwe dwustronne uzgodnienie, na podstawie którego wystawienie faktury korygującej jest ostatnim warunkiem do pomniejszenia podstawy opodatkowania i tym samym pomniejszenia podatku naliczonego po stronie nabywcy w miesiącu wystawienia faktury korygującej. W szczególności nie będzie ono skuteczne w stosunku do korekt faktur pierwotnych, które od początku nie mogły stanowić podstawy do odliczenia wynikającego z nich podatku naliczonego. 

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl