Spadkobierca przedsiębiorcy nie musi płacić VAT
Minister Finansów w dniu 4 czerwca wydał interpretację ogólną w zakresie braku zastosowania art. 14 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, w odniesieniu do towarów pozostałych w momencie wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego albo uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego ze względu na wykorzystanie tych towarów przez właścicieli przedsiębiorstwa w spadku bezpośrednio do dalszego prowadzenia działalności opodatkowanej.
Po wprowadzeniu ustawy o zarządzie sukcesyjnym problematyczna stała się kwestia opodatkowania VAT towarów przejmowanych przez spadkobiercę wyrażającego chęć kontynuowania działalności po śmierci przedsiębiorcy, który ją dotychczas prowadził. W wydanej interpretacji indywidualnej z dnia 5 września 2019 r. (0114-KDIP1-3.4012.244.2019.2.RMA). Dyrektor KIS stwierdził, iż spadkobierca chcący kontynuować działalność prowadzoną dotychczas przez zmarłego przedsiębiorcę powinien sporządzić spis z natury, a następnie zapłacić podatek VAT od towarów, których spadkodawca nie sprzedał. Kolejne niekorzystne dla podatników były wydawane aż do 2020 roku.
W dniu 2 stycznia 2020 roku WSA w Warszawie wydał wyrok (VIII SA/Wa 791/19) korzystny dla spadkobierców. Sąd stwierdził, iż co prawda przepis o VAT (art. 14 ust. 1 pkt 3) wprowadzony ustawą o zarządzie sukcesyjnym nakazuje opodatkowanie nabytych towarów, ale nie można go rozpatrywać w oderwaniu od zasad ogólnych VAT. Skoro spadkobierczyni kontynuuje działalność po matce i wykonała czynności spadkowe, to oznacza, że odziedziczony przez nią majątek stał się majątkiem jej przedsiębiorstwa.
Na powyższy wyrok powołał się podatnik w wydanej przez Dyrektora KIS interpretacji indywidualnej z dnia 27 marca 2020 r. (0113-KDIPT1-3.4012.843.2019.2.ALN). Organ podatkowy uznał stanowisko podatnika za prawidłowe.
W związku z powyższym, Minister Finansów wydał interpretację ogólną w tym temacie. W interpretacji wskazano, że w sytuacji kiedy towary otrzymane w spadku zostaną wykorzystane przez właścicieli przedsiębiorstwa w spadku bezpośrednio do dalszego prowadzenia działalności opodatkowanej, art. 14 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT w ogóle nie znajdzie zastosowania. W przeciwnym razie podatnik dwukrotnie ponosiłby ciężar ekonomiczny podatku od tych samych towarów, co nie znajduje uzasadnienia.